B&O laver lyd til HPs computere

HP og Bang & Olufsen har indgået et samarbejde, der betyder, at B&Os kompetencer inden for lyd fremover også skal komme HPs kunder til gode.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt konkret skal HP og Bang & Olufsen fremover arbejde sammen om at fintune notebooks, desktops, tablets og tilbehør for at sikre en optimal lyd i HP’s produkter.

"Lyd spiller en vigtig rolle for den oplevelse, som kunderne får fra deres pc'er, tablets og tilbehør, uanset om det handler om at se en film, lytte til musik eller skype med venner og familie," siger Ron Coughlin, Senior Vice President, Personal Systems, HP. "Med deres passion og ekspertise er vi begejstrede for at arbejde sammen med Bang & Olufsen om at skabe ekstraordinære lydoplevelser for kunderne."

"Bang & Olufsen og B&O PLAY har en lang tradition for at levere gode musik- og lydoplevelser til folk, uanset hvor de ønsker at nyde deres medier," siger Tue Mantoni, CEO, Bang & Olufsen. "Vi er glade for at samarbejde med HP om at kunne tilbyde vores ikoniske lyd i HP’s pc'er."

De første HP-enheder med lyd fra Bang & Olufsen og B&O PLAY vil komme på markedet her i foråret.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job