Byt din gamle tablet til en splinterny for 500 kroner

Wupti er klar med et vildt tilbud: Aflever din gamle tablet og få en helt ny Windows 8-tablet for kun 499 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklingen går hurtigt inden for tablets. Har din egen model nogle år på bagen, kan den snildt føles lidt bedaget.

Det behøver dog ikke at kræve det store greb i lommen at komme med i front igen. Wupti kører indtil 30. juni et vildt tilbud, der gør det muligt at bytte sin gamle tablet til en helt ny for helt ned til 499 kroner.

Enhver tablet kan byttes

Det er helt lige meget, hvilken type tablet du kommer med. Enhver model giver dig 370 kroner, som du kan bruge til at købe en ny for.

Det betyder, at du får en 8” I-Onik Windows-tablet til 500 kroner eller en tilsvarende 10,1” tablet til 999 kroner.

Begge har HD-skærm med IPS-panel samt quad core-processor. De kommer desuden med præinstalleret Office 365 Personal samt to koder til leje af film hos blockbuster.dk.

Tilbuddet kører netop nu på wupti.com, hvor du kan læse mere om, hvordan du gør brug af det (se tilbuddet her).

Vi arbejder på at få et eksemplar af de nye tablets til test!

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job