Byt din gamle tablet til en splinterny for 500 kroner

Wupti er klar med et vildt tilbud: Aflever din gamle tablet og få en helt ny Windows 8-tablet for kun 499 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udviklingen går hurtigt inden for tablets. Har din egen model nogle år på bagen, kan den snildt føles lidt bedaget.

Det behøver dog ikke at kræve det store greb i lommen at komme med i front igen. Wupti kører indtil 30. juni et vildt tilbud, der gør det muligt at bytte sin gamle tablet til en helt ny for helt ned til 499 kroner.

Enhver tablet kan byttes

Det er helt lige meget, hvilken type tablet du kommer med. Enhver model giver dig 370 kroner, som du kan bruge til at købe en ny for.

Det betyder, at du får en 8” I-Onik Windows-tablet til 500 kroner eller en tilsvarende 10,1” tablet til 999 kroner.

Begge har HD-skærm med IPS-panel samt quad core-processor. De kommer desuden med præinstalleret Office 365 Personal samt to koder til leje af film hos blockbuster.dk.

Tilbuddet kører netop nu på wupti.com, hvor du kan læse mere om, hvordan du gør brug af det (se tilbuddet her).

Vi arbejder på at få et eksemplar af de nye tablets til test!

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S