Effektiv vagthund

Mængden af funktioner og muligheder er imponerende hos vagthunden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

BullGuard imponerer med sine mange muligheder. Her finder du alt, for eksempel forældrekontrol og en sikker surf-funktion. Der medfølger 5 GB onlinebackup, og der er en god såkaldt sårbarhedsscanner, som giver dig besked, hvis der er problemer med et program, du er ved at installere. Vi prøvede med et par mindre sikre programmer og her kom BullGuard da også med en advarsel, inden vi kunne komme videre. Fint!

Du kan ikke se alle punkter i hovedmenuen i ét billede, men du kan ikke forstørre vinduet.

I forhold til de øvrige i testen er hovedmenuen mere omfattende, men overskuelig og med direkte adgang til blandt andet forældrekontrollen. De mange moduler kan ikke ses samtidig, og du kan ikke gøre vinduet større – du er tvunget til at scrolle til siden. Et konstant irritationsmoment.

BullGuard præsterer over gennemsnittet i AV-Test. Især klarer det sig godt på nye virusser, der er de mest farlige. Her opsnappedes 98 %.
Men det er langsomst i vores måling af virusskanning for virus. Så på dette punkt er der mere tale om en skødehund end en hurtig vagthund.

Du er adgang til omfattende rapporter. Programmet er testet på engelsk, men fås også på dansk.

BullGuard spørger meget – du får ofte mulighed for at svare på, om du vil det ene eller det andet. Her ville nogle mere automatiserede processer være bedre. Der er for meget at tage stilling til, og det kan være vanskeligt for ikke-kyndige pc-brugere. Heldigvis er programmet hurtigt til at eksekvere dine ordrer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S