Effektiv vagthund

Mængden af funktioner og muligheder er imponerende hos vagthunden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

BullGuard imponerer med sine mange muligheder. Her finder du alt, for eksempel forældrekontrol og en sikker surf-funktion. Der medfølger 5 GB onlinebackup, og der er en god såkaldt sårbarhedsscanner, som giver dig besked, hvis der er problemer med et program, du er ved at installere. Vi prøvede med et par mindre sikre programmer og her kom BullGuard da også med en advarsel, inden vi kunne komme videre. Fint!

Du kan ikke se alle punkter i hovedmenuen i ét billede, men du kan ikke forstørre vinduet.

I forhold til de øvrige i testen er hovedmenuen mere omfattende, men overskuelig og med direkte adgang til blandt andet forældrekontrollen. De mange moduler kan ikke ses samtidig, og du kan ikke gøre vinduet større – du er tvunget til at scrolle til siden. Et konstant irritationsmoment.

BullGuard præsterer over gennemsnittet i AV-Test. Især klarer det sig godt på nye virusser, der er de mest farlige. Her opsnappedes 98 %.
Men det er langsomst i vores måling af virusskanning for virus. Så på dette punkt er der mere tale om en skødehund end en hurtig vagthund.

Du er adgang til omfattende rapporter. Programmet er testet på engelsk, men fås også på dansk.

BullGuard spørger meget – du får ofte mulighed for at svare på, om du vil det ene eller det andet. Her ville nogle mere automatiserede processer være bedre. Der er for meget at tage stilling til, og det kan være vanskeligt for ikke-kyndige pc-brugere. Heldigvis er programmet hurtigt til at eksekvere dine ordrer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S