Kraftig bærbar i kompakt indpakning

Abook er ikke den tyndeste eller letteste på markedet, men har masser af power.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kan du leve med en maskine, der ikke er så ultratynd som de øvrige i testen og en vægt, der sniger sig på den forkerte side af 2 kg, er Abook Z410 værd at tjekke ud. Vægten og de små 2,5 cm tykkelse kan den ikke løbe fra, men formerne gør, at den ser ret godt ud, og når du dertil ser på indmaden og sammenholder med prisen, begynder det at hænge sammen.

For du får en meget hurtig processor, masser af hukommelse, en 240 GB ssd-harddisk og en 14”-skærm med full HD-opløsning. Du får endda dvd-brænder, hvilket kan være ret praktisk i nogle sammenhæng. Der er også VGA-tilslutning, som vi dog godt kunne undvære i en maskine af denne type.

Kedeligt design, men under chassiset gemmer sig testens kvikkeste maskine.

Abook er en bærbar slider af de hurtige. Der er masser af power under huden, hvilket dokumenteres af vores tekniske hastighedsmålinger. Var der tale om en test af traditionelle bærbare computere, ville Abook kunne løbe med prisen for bedste køb, men da præmisserne er tynde bærbare, kan den ikke tage prisen.

Abook Z410 løber fra konkurrenterne i vores målinger. Det gælder både i spil og i ”tunge” programmer, hvor den kraftige og nyere udgave af iCore 7-processoren virkelig viser sit værd. Kombinationen af denne plus de 16 GB hukommelse betyder, at det er en maskine, som selv en fotograf vil kunne bruge som mobilt redigeringsstudie. Samtidig virker den ret robust og kan tydeligt tåle at komme med rundt.

Presser du Abook, vil blæseren køre pænt op i niveau og er ret hørbar. Den kører heldigvis ned igen, så snart du letter trykket fra ”speederen”. Så overvej denne maskine, hvis design og andre lækkerier er ligegyldige, og du udelukkende går efter høj hastighed.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:
Kompakt og særdeles hurtig bærbar med lidt for meget overvægt.

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S