Gratis kort til hele verden i TomToms nye GPS'er

De
nye navigations-enheder fra TomTom er forsynet med Lifetime Verdenskort
og Lifetime
Fotofælder, så brugeren kan køre med kort fra hele verden og blive
advaret om fotofælder uden ekstra omkostninger i hele GPS'ens
levetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til at hoppe i bilen og køre ud op opleve verden. Med de nye GPS'er i Go-serien vil TomTom gøre turen nemmere for dig.

TomTom GO 510, 610, 5100 og 6100 er udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe – samt en overskuelig brugerflade, forenklet brugerinteraktion, 3D-kort3 og en Click & Go-holder. Bilisterne kan ydermere vælge mellem en 5" eller en 6" skærmstørrelse.

Og for at gøre den daglige pendling endnu nemmere kommer de nye TomTom GO-enheder også med ”Kør hjem” og ”Kør på arbejde” i hovedmenuen, så navigationen bliver endnu hurtigere og enklere.

De nye TomTom GO-enheder har en unik kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyder brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden. Resultatet er trafikinformation så nøjagtig, at GPS’en med hver ny opdatering kan markere begyndelsen og slutningen på en trafikprop med en præcision på ned til 10 meter.

Morten Flø Nielsen, Country Sales Manager Denmark, udtaler: “Med tilføjelsen af Lifetime Verdenskort og Lifetime Fotofælder til vores nye TomTom GO-enheder tilbyder vi den mest omfattende pakke til bilister, som vi nogensinde har lanceret. Vores mål er at hjælpe bilister med at undgå køer og komme hurtigere frem til deres destinationer – ligegyldigt hvor i verden de måtte være.”

Lifetime TomTom Traffic er tilgængelig via en smartphone-opkobling på TomTom GO 510 og 610. TomTom GO 5100 og 6100 tilbyder Lifetime TomTom Traffic via et indbygget SIM-kort med ubegrænset data og roaming uden ekstra omkostninger.

De nye TomTom navigationsenheder er kompatible med TomTom MyDrive. For første gang kan bilister bruge deres smartphone, tablet eller PC til at vise trafikinformation i realtid, planlægge ruter og sende destinationer til deres TomTom GO GPS-enhed, før de sætter sig ind i bilen.

De nye TomTom GO-enheder er nu tilgængelige online i TomTom Online Shop samt i butikker til priser fra 1.499 kr.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S