Gratis kort til hele verden i TomToms nye GPS'er

De
nye navigations-enheder fra TomTom er forsynet med Lifetime Verdenskort
og Lifetime
Fotofælder, så brugeren kan køre med kort fra hele verden og blive
advaret om fotofælder uden ekstra omkostninger i hele GPS'ens
levetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til at hoppe i bilen og køre ud op opleve verden. Med de nye GPS'er i Go-serien vil TomTom gøre turen nemmere for dig.

TomTom GO 510, 610, 5100 og 6100 er udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe – samt en overskuelig brugerflade, forenklet brugerinteraktion, 3D-kort3 og en Click & Go-holder. Bilisterne kan ydermere vælge mellem en 5" eller en 6" skærmstørrelse.

Og for at gøre den daglige pendling endnu nemmere kommer de nye TomTom GO-enheder også med ”Kør hjem” og ”Kør på arbejde” i hovedmenuen, så navigationen bliver endnu hurtigere og enklere.

De nye TomTom GO-enheder har en unik kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyder brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden. Resultatet er trafikinformation så nøjagtig, at GPS’en med hver ny opdatering kan markere begyndelsen og slutningen på en trafikprop med en præcision på ned til 10 meter.

Morten Flø Nielsen, Country Sales Manager Denmark, udtaler: “Med tilføjelsen af Lifetime Verdenskort og Lifetime Fotofælder til vores nye TomTom GO-enheder tilbyder vi den mest omfattende pakke til bilister, som vi nogensinde har lanceret. Vores mål er at hjælpe bilister med at undgå køer og komme hurtigere frem til deres destinationer – ligegyldigt hvor i verden de måtte være.”

Lifetime TomTom Traffic er tilgængelig via en smartphone-opkobling på TomTom GO 510 og 610. TomTom GO 5100 og 6100 tilbyder Lifetime TomTom Traffic via et indbygget SIM-kort med ubegrænset data og roaming uden ekstra omkostninger.

De nye TomTom navigationsenheder er kompatible med TomTom MyDrive. For første gang kan bilister bruge deres smartphone, tablet eller PC til at vise trafikinformation i realtid, planlægge ruter og sende destinationer til deres TomTom GO GPS-enhed, før de sætter sig ind i bilen.

De nye TomTom GO-enheder er nu tilgængelige online i TomTom Online Shop samt i butikker til priser fra 1.499 kr.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura