Gratis kort til hele verden i TomToms nye GPS'er

De
nye navigations-enheder fra TomTom er forsynet med Lifetime Verdenskort
og Lifetime
Fotofælder, så brugeren kan køre med kort fra hele verden og blive
advaret om fotofælder uden ekstra omkostninger i hele GPS'ens
levetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til at hoppe i bilen og køre ud op opleve verden. Med de nye GPS'er i Go-serien vil TomTom gøre turen nemmere for dig.

TomTom GO 510, 610, 5100 og 6100 er udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe – samt en overskuelig brugerflade, forenklet brugerinteraktion, 3D-kort3 og en Click & Go-holder. Bilisterne kan ydermere vælge mellem en 5" eller en 6" skærmstørrelse.

Og for at gøre den daglige pendling endnu nemmere kommer de nye TomTom GO-enheder også med ”Kør hjem” og ”Kør på arbejde” i hovedmenuen, så navigationen bliver endnu hurtigere og enklere.

De nye TomTom GO-enheder har en unik kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyder brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden. Resultatet er trafikinformation så nøjagtig, at GPS’en med hver ny opdatering kan markere begyndelsen og slutningen på en trafikprop med en præcision på ned til 10 meter.

Morten Flø Nielsen, Country Sales Manager Denmark, udtaler: “Med tilføjelsen af Lifetime Verdenskort og Lifetime Fotofælder til vores nye TomTom GO-enheder tilbyder vi den mest omfattende pakke til bilister, som vi nogensinde har lanceret. Vores mål er at hjælpe bilister med at undgå køer og komme hurtigere frem til deres destinationer – ligegyldigt hvor i verden de måtte være.”

Lifetime TomTom Traffic er tilgængelig via en smartphone-opkobling på TomTom GO 510 og 610. TomTom GO 5100 og 6100 tilbyder Lifetime TomTom Traffic via et indbygget SIM-kort med ubegrænset data og roaming uden ekstra omkostninger.

De nye TomTom navigationsenheder er kompatible med TomTom MyDrive. For første gang kan bilister bruge deres smartphone, tablet eller PC til at vise trafikinformation i realtid, planlægge ruter og sende destinationer til deres TomTom GO GPS-enhed, før de sætter sig ind i bilen.

De nye TomTom GO-enheder er nu tilgængelige online i TomTom Online Shop samt i butikker til priser fra 1.499 kr.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet