Gratis kort til hele verden i TomToms nye GPS'er

De
nye navigations-enheder fra TomTom er forsynet med Lifetime Verdenskort
og Lifetime
Fotofælder, så brugeren kan køre med kort fra hele verden og blive
advaret om fotofælder uden ekstra omkostninger i hele GPS'ens
levetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til at hoppe i bilen og køre ud op opleve verden. Med de nye GPS'er i Go-serien vil TomTom gøre turen nemmere for dig.

TomTom GO 510, 610, 5100 og 6100 er udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe – samt en overskuelig brugerflade, forenklet brugerinteraktion, 3D-kort3 og en Click & Go-holder. Bilisterne kan ydermere vælge mellem en 5" eller en 6" skærmstørrelse.

Og for at gøre den daglige pendling endnu nemmere kommer de nye TomTom GO-enheder også med ”Kør hjem” og ”Kør på arbejde” i hovedmenuen, så navigationen bliver endnu hurtigere og enklere.

De nye TomTom GO-enheder har en unik kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyder brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden. Resultatet er trafikinformation så nøjagtig, at GPS’en med hver ny opdatering kan markere begyndelsen og slutningen på en trafikprop med en præcision på ned til 10 meter.

Morten Flø Nielsen, Country Sales Manager Denmark, udtaler: “Med tilføjelsen af Lifetime Verdenskort og Lifetime Fotofælder til vores nye TomTom GO-enheder tilbyder vi den mest omfattende pakke til bilister, som vi nogensinde har lanceret. Vores mål er at hjælpe bilister med at undgå køer og komme hurtigere frem til deres destinationer – ligegyldigt hvor i verden de måtte være.”

Lifetime TomTom Traffic er tilgængelig via en smartphone-opkobling på TomTom GO 510 og 610. TomTom GO 5100 og 6100 tilbyder Lifetime TomTom Traffic via et indbygget SIM-kort med ubegrænset data og roaming uden ekstra omkostninger.

De nye TomTom navigationsenheder er kompatible med TomTom MyDrive. For første gang kan bilister bruge deres smartphone, tablet eller PC til at vise trafikinformation i realtid, planlægge ruter og sende destinationer til deres TomTom GO GPS-enhed, før de sætter sig ind i bilen.

De nye TomTom GO-enheder er nu tilgængelige online i TomTom Online Shop samt i butikker til priser fra 1.499 kr.

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos