Gratis kort til hele verden i TomToms nye GPS'er

De
nye navigations-enheder fra TomTom er forsynet med Lifetime Verdenskort
og Lifetime
Fotofælder, så brugeren kan køre med kort fra hele verden og blive
advaret om fotofælder uden ekstra omkostninger i hele GPS'ens
levetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til at hoppe i bilen og køre ud op opleve verden. Med de nye GPS'er i Go-serien vil TomTom gøre turen nemmere for dig.

TomTom GO 510, 610, 5100 og 6100 er udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe – samt en overskuelig brugerflade, forenklet brugerinteraktion, 3D-kort3 og en Click & Go-holder. Bilisterne kan ydermere vælge mellem en 5" eller en 6" skærmstørrelse.

Og for at gøre den daglige pendling endnu nemmere kommer de nye TomTom GO-enheder også med ”Kør hjem” og ”Kør på arbejde” i hovedmenuen, så navigationen bliver endnu hurtigere og enklere.

De nye TomTom GO-enheder har en unik kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyder brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden. Resultatet er trafikinformation så nøjagtig, at GPS’en med hver ny opdatering kan markere begyndelsen og slutningen på en trafikprop med en præcision på ned til 10 meter.

Morten Flø Nielsen, Country Sales Manager Denmark, udtaler: “Med tilføjelsen af Lifetime Verdenskort og Lifetime Fotofælder til vores nye TomTom GO-enheder tilbyder vi den mest omfattende pakke til bilister, som vi nogensinde har lanceret. Vores mål er at hjælpe bilister med at undgå køer og komme hurtigere frem til deres destinationer – ligegyldigt hvor i verden de måtte være.”

Lifetime TomTom Traffic er tilgængelig via en smartphone-opkobling på TomTom GO 510 og 610. TomTom GO 5100 og 6100 tilbyder Lifetime TomTom Traffic via et indbygget SIM-kort med ubegrænset data og roaming uden ekstra omkostninger.

De nye TomTom navigationsenheder er kompatible med TomTom MyDrive. For første gang kan bilister bruge deres smartphone, tablet eller PC til at vise trafikinformation i realtid, planlægge ruter og sende destinationer til deres TomTom GO GPS-enhed, før de sætter sig ind i bilen.

De nye TomTom GO-enheder er nu tilgængelige online i TomTom Online Shop samt i butikker til priser fra 1.499 kr.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S