Et alternativ til computeren

Cambridge Audio er oplagt, hvis du kun vil streame via kabel fra din computer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hæderkronede, britiske Cambridge Audio skiller sig ud fra flokken, idet det ikke er en streamingenhed på samme måde som testens øvrige deltagere. Men den er et godt alternativ. Konverteren tilsluttes direkte til din computer med USB-kabel, men kan altså ikke benyttes uden computer.

Du kan ikke streame trådløst, men du har adgang til al din digitale musik på computeren – herunder også alle streamingtjenester. Det er naturligvis en ulempe, at computeren skal hen og stå i nærheden af anlægget, men løsningen er til gengæld ekstrem enkel at sætte op.

Den lille enhed tilbyder forskellige indgange, som du kan skifte mellem på fronten. Her kan du også se, hvor meget der samples med (musikkens opløsning).

Konverteren er af høj kvalitet og understøtter alle HD-lydformater, herunder 24-bit/192 kHz-lyd, som er den højeste cd-kvalitet. Det oplever du med det samme, når USB-kablet er på plads i din computer, og når du i Kontrolpanelet (Windows) vælger USB som lydudgang.

Audio DacMagic 100 spiller med en klarhed og udstrakthed, som er betagende. Den har god saft og power i bunden, og når musikken er i høj, digital kvalitet, forkæles du med detaljer og en vellyd, der leder tankerne hen på meget mere kostbare enheder.

Du kan også tilslutte via optisk digital og coax digital, hvor der endda er hele to indgange.

Cambridge-konverteren kan også bruges med andre enheder, som du kan tilslutte via digitalt kabel, for eksempel en ældre cd-afspiller med digital udgang, som også kan få løftet lydkvaliteten. Som musikstreamer har den nogle helt åbenlyse mangler i forhold til konkurrenterne. Men kan du leve med en kablet løsning, får du meget kvalitet til prisen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job