Et alternativ til computeren

Cambridge Audio er oplagt, hvis du kun vil streame via kabel fra din computer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hæderkronede, britiske Cambridge Audio skiller sig ud fra flokken, idet det ikke er en streamingenhed på samme måde som testens øvrige deltagere. Men den er et godt alternativ. Konverteren tilsluttes direkte til din computer med USB-kabel, men kan altså ikke benyttes uden computer.

Du kan ikke streame trådløst, men du har adgang til al din digitale musik på computeren – herunder også alle streamingtjenester. Det er naturligvis en ulempe, at computeren skal hen og stå i nærheden af anlægget, men løsningen er til gengæld ekstrem enkel at sætte op.

Den lille enhed tilbyder forskellige indgange, som du kan skifte mellem på fronten. Her kan du også se, hvor meget der samples med (musikkens opløsning).

Konverteren er af høj kvalitet og understøtter alle HD-lydformater, herunder 24-bit/192 kHz-lyd, som er den højeste cd-kvalitet. Det oplever du med det samme, når USB-kablet er på plads i din computer, og når du i Kontrolpanelet (Windows) vælger USB som lydudgang.

Audio DacMagic 100 spiller med en klarhed og udstrakthed, som er betagende. Den har god saft og power i bunden, og når musikken er i høj, digital kvalitet, forkæles du med detaljer og en vellyd, der leder tankerne hen på meget mere kostbare enheder.

Du kan også tilslutte via optisk digital og coax digital, hvor der endda er hele to indgange.

Cambridge-konverteren kan også bruges med andre enheder, som du kan tilslutte via digitalt kabel, for eksempel en ældre cd-afspiller med digital udgang, som også kan få løftet lydkvaliteten. Som musikstreamer har den nogle helt åbenlyse mangler i forhold til konkurrenterne. Men kan du leve med en kablet løsning, får du meget kvalitet til prisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen