Solid Bluetooth-højttaler med stor lyd

UE Megaboom klarer en nemt en tur til stranden eller en regnfuld dag i haven og leverer en lyd, der både er fyldig og deltaljeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stor lyd kræver en stor højttaler, men hvor går grænsen, når man også gerne skal kunne tage den med på ferien eller til stranden? Den nye Megaboom er umiddelbart lidt af en bombe, men selvom den er væsentligt større end lillebroderen UE Boom, vejer den faktisk ikke meget og er relativt nem at tage med rundt.

Det er da også netop det, den er skabt til, for højttaleren er bundsolidt designet i metal og gummi, og desuden IPX7-certiceret, hvilket betyder, at den modstår både vand og smuds.

Lyden er kraftfuld, men samtidig klar og detaljeret. Sammenlignet med den mindre UE Boom er der mere fylde i lyden og plads til mere bas, men uden at bunden bliver overdrevet eller mudret.

Den trådløse forbindelse har en imponerende rækkevidde på op til 100 meter og batteriet klarer op til 20 timers afspilning på en opladning.

Boom-serien byder på flere features end de fleste andre Bluetooh-højttalere. Til højttalerne hører en glimrende app, som gør det muligt at foretage diverse indstillinger og eksempelvis bruge Boom som vækkeur.

Har du flere Boom-højttalere får du også mulighed for at koble dem sammen, enten som stereopar eller som separate mono-højttalere, som du kan placere forskellige steder i hjemmet. Det foregår utrolig nemt, og det giver virkelig en imponerende effekt, når to Boom-højttalere er forbundet.

Uden at gå for meget på kompromis med mobiliteten har UE skabt lidt af et monster af en Bluetooh-højttaler med Megaboom.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest