Høj pris og brugervenlighed

Lyden er i orden, men du får lov til at betale for den trådløse lyds mest kendte varemærke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er nærmest markedstandarden for trådløs lyd, og det skyldes især, at producenten var først på markedet med gode produkter til trådløs multirumslyd. Producentens software er godt tænkt og meget gennemarbejdet.

Sonos Connect er en digital-konverter, du kan tilslutte direkte til dit eksisterende anlæg, men den kan også bruges, hvis du vil koble tv eller andet grej på, både digitalt og analogt.

Som Sonos øvrige trådløse produkter kan du styre volumen direkte på enheden. Praktisk, når telefonen ringer, og du ikke lige kan finde appen.

Opsætningen er uhyre enkel, og det hele styres via et program på din computer eller en app til iOS eller Android. Du kan for eksempel indstille volumen og tonebalancen (forholdet mellem bas og diskant).
Enheden indeholder komponenter af fin kvalitet, men den er alligevel lidt kostbar i vores optik. Selvom Sonos produkter har høj kvalitet, er de som regel prissat lidt for højt.

Du finder både analoge og digitale ind- og udgange på Connect, som også har to ethernet-tilslutninger.

For målt på ren lydkvalitet overgår denne konverter hverken konkurrenterne fra NAD eller Cambridge Audio. Lydkvaliteten er fiww en. Men der er ikke den saft og kraft, vi finder i for eksempel Cambridge, der er langt mere dynamisk i sin måde at formidle musik.

Connect ser fiks ud og er en passende løsning, hvis du i forvejen er vant til multirumsløsninger fra trådløs-specialisten. Den fungerer også rigtig fint, selv om du ikke har noget andet trådløst udstyr end Sonos derhjemme og aldrig har hørt om fabrikatet, men den burde koste en 1000-kroneseddel mindre.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S