Høj pris og brugervenlighed

Lyden er i orden, men du får lov til at betale for den trådløse lyds mest kendte varemærke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er nærmest markedstandarden for trådløs lyd, og det skyldes især, at producenten var først på markedet med gode produkter til trådløs multirumslyd. Producentens software er godt tænkt og meget gennemarbejdet.

Sonos Connect er en digital-konverter, du kan tilslutte direkte til dit eksisterende anlæg, men den kan også bruges, hvis du vil koble tv eller andet grej på, både digitalt og analogt.

Som Sonos øvrige trådløse produkter kan du styre volumen direkte på enheden. Praktisk, når telefonen ringer, og du ikke lige kan finde appen.

Opsætningen er uhyre enkel, og det hele styres via et program på din computer eller en app til iOS eller Android. Du kan for eksempel indstille volumen og tonebalancen (forholdet mellem bas og diskant).
Enheden indeholder komponenter af fin kvalitet, men den er alligevel lidt kostbar i vores optik. Selvom Sonos produkter har høj kvalitet, er de som regel prissat lidt for højt.

Du finder både analoge og digitale ind- og udgange på Connect, som også har to ethernet-tilslutninger.

For målt på ren lydkvalitet overgår denne konverter hverken konkurrenterne fra NAD eller Cambridge Audio. Lydkvaliteten er fiww en. Men der er ikke den saft og kraft, vi finder i for eksempel Cambridge, der er langt mere dynamisk i sin måde at formidle musik.

Connect ser fiks ud og er en passende løsning, hvis du i forvejen er vant til multirumsløsninger fra trådløs-specialisten. Den fungerer også rigtig fint, selv om du ikke har noget andet trådløst udstyr end Sonos derhjemme og aldrig har hørt om fabrikatet, men den burde koste en 1000-kroneseddel mindre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S