Gør dit gamle grej trådløst

Med den nye Samsung Level Link kan du nemt forvandle dine gamle lydprodukter til trådløse enheder via Bluetooth.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke nødvendigvis at skifte højttalere, TV, radio eller andre lydenheder ud for at kunne tilkoble dem trådløst. Samsung er klar med et nyt produkt, der nemt opdaterer dit gamle grej til de trådløse tider.

Først tilsluttes Level Link til hovedtelefoner, højtalere eller TV, og derefter kobles den sammen med en Bluetooth-enhed. Resultatet er trådløs lyd af høj kvalitet. Med et enkelt klik skifter man tilstand fra Send til Modtag eller omvendt.

Det er også muligt at streame lyd til to Bluetooth-aktiverede enheder på én og samme tid. Det gør det for eksempel muligt at se tv-serier til langt ud på natten med dine hovedtelefoner som lydkilde, uden at du forstyrrer naboer eller familiemedlemmer.

Samtidig med den lille adapter lanceres også de nye trådløse hovedtelefoner, Level On Wireless. De er udstyret med runde ørepuder, hvilket både giver et elegant udseende og god komfort. De seks indbyggede mikrofoner muliggør aktiv noise cancelling, som ved at kortlægge omgivende lyd, både giver en tydelig og uafbrudt lydoplevelse samt forbedrer kvaliteten af stemmerne i telefonsamtaler.

Desuden bidrager dobbeltmembranen både til at mindske vibrationer, reducere støj samt at gengive balanceret lyd over et bredt spektrum af frekvenser.

Level On Wireless har touch-kontrol på ydersiden af hovedtelefonen, som gør det muligt for brugeren at aktivere og justere en lang række funktioner såsom S Voice, lydstyrke, play, pause eller sangskifte.

De nye Level-produkter er tilgængelige i butikkerne nu. Level Link koster 549 kroner, mens Level On Wireless har en pris på 2199 kroner.


Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura