En musemåtte udover det sædvanlige

SteelSeries DeX Gaming mousepad er ikke bare hvilken som helst musemåtte. Den er gennemarbejdet til sidste deltalje for at give dig flydende bevægelser og stor præcision, når du spiller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En musemåtte er ikke bare en musemåtte. Man kan nogle gange nærmest få dem smidt i nakken, men forventningerne må nedjusteres. De fleste af os er nok rimeligt ukritiske i hverdagen, når det kommer til musemåtter i forbindelse med hverdags gøremål, situationen stiller sig noget anderledes, når talen falder på musemåttens rolle i forbindelse med computerspil.

Steel-Series DeX Gaming mousepad er en virkelig god musemåtte på 320 mm x 270 mm, der har til formål at sikre så lav en friktion som muligt mellem måtte og mus, alt mens at præcisionen bibeholdes. Det er lykkedes virkeligt godt, for anvender man en kvalitets gamermus, flyver musen henover måtten, uden at kontrollen må opgives. Succesen ligger i den gennemtænkte konstruktion.

Det starter med det solide silikoneunderlag, der sikrer, at musemåtten har et godt greb i underlaget. Overgangen mellem underlaget og overfladematerialet er varmebehandlet, så kanterne skulle ikke begynde at frynse efter et stykke tid. Overfladematerialet er desuden vaskbart således, at måtten forbliver appetitlig i lang tid.

Selve hemmeligheden bag den formindskede friktion ligger i den tredimensionale overflade. Sekskantede højdedrag dækker hele overfladen, hvorved det meste af musemåtten i realiteten ikke berører musen. Samtidig sikrer strukturen ensartet kontrol i alle retninger.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S