Billigere iMac med 5K-skærm

Den nye iMac har mere moderat pris men er fortsat i besiddelse af markedets skarpeste skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en opløsning på 5120 x 2880 har den nye iMac med Retina 5K-skærm 67 procent flere pixels end en 4K-skærm. Den har også en 3,3 GHz quad-core Intel Core i5-processor med Turbo Boost-hastigheder op til 3,7 GHz og et AMD Radeon R9 M290-grafikkort.

Maskinen indeholder desuden 8 GB hukommelse og 1 TB lagerplads samt fire USB 3.0-porte og to Thunderbolt 2-porte, der hver leverer op til 20 Gbps.

Den nye 27" iMac med Retina 5K-skærm fås i dag i Apple Online Store, Apples egne butikker og hos udvalgte autoriserede Apple-forhandlere til 17.999 kroner.

En stærkere iMac, forsynet med 3,5 GHz quad-core Intel Core i5-processor der har Turbo Boost-hastigheder på op til 3,9 GHz, et AMD Radeon R9 M290X-grafikkort og 1 TB Fusion Drive fås til 19.999 kroner.

Specielle konfigurationer inkluderer hurtigere quad-core Intel Core i7-processorer med op til 4,0 GHz og Turbo Boost-hastigheder op til 4,4 GHz samt flash-lager på op til 1 TB.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura