Professionel kamerakvalitet i kompakt design

De nye kameraer i RX-serien byder på lynhurtig billedbehandling samt Super
Slow Motion, 4K-videooptagelser og meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sony lancerer nu de kompakte RX100 IV og RX10 II. De to nye modeller har begge verdens første “1.0 type Stacked Exmor RS CMOS”-sensor i med avanceret signalbehandling og indbygget DRAM-hukommelseschip.

Den hurtige signalbehandling og DRAM-hukommelseschippen giver tilsammen fem gange hurtigere behandling af billeddata samt en række spændende funktioner, der tidligere kun fandtes i udvalgte, professionelle videokameraer.

Du får for eksempel 40x super slow motion-optagelser i op til 1000 fps, en ultrahurtig “Anti-Distortion Shutter” med en hastighed på op til 1/32000 af et sekund, 4K-videooptagelser og meget mere.

Alsidigt design og hurtig autofokus

Det nye RX100 IV beholder det kompakte design, som kendetegner RX100-serien, så det passer stadig lige ned i lommen. RX100 IV er udstyret med et ZEISS Vario-Sonnar T 24-70mm F1.8-F2.8-objektiv svarende til 35mm. RX10 II beholder ligeledes samme design som det originale RX10, og det er udstyret med et ZEISS Vario-Sonnar T 24-200mm F2.8-objektiv svarende til 35mm.

Begge kameraer har en ny indbygget XGA OLED Tru-Finder med høj kontrast. Du får her en opløsning på omkring 2,35 millioner punkter, hvilket sikrer visning og afspilning af indhold som det ser ud i virkeligheden. RX100 IV beholder den praktiske elektroniske søger med ZEISS T-coating fra RX100 III-modellen, som blev lanceret forrige år.

Begge modeller byder desuden på en opgraderet “Fast Intelligent”-autofokus, der giver hurtig og præcis kontrast-detektions-autofokus af objekter i bevægelse på helt ned til 0,09 sekunder. Med den nye autofokus-algoritme udviklet af Sony kan kameraerne genkende og låse sig fast på objekter langt mere effektivt end tidligere modeller. Det eneste du skal gøre er at trykke udløserknappen halvt ned. De nye kameraer er Wi-Fi- og NFCT-kompatible, og de har begge adgang til det voksende udvalg af PlayMemories Camera-apps fra Sony.

De to nye kameraer har begge en række brugerdefinerbare knapper og funktioner, og de kan justeres, så de passer til enhver fotografs ønsker.

RX100 IV og RX10 II vil være tilgængelige fra midten af juli til priser på henholdsvis 9.200 og 12.500 kroner.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS