Luksus med skønhedspletter

Luksushøjttaler, som er nem at bære med – dog ikke for langt – og som leverer fin lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tyske Loewe er kendt for tre ting: flot design, høj kvalitet og ditto prislap. Det gælder også denne lille højttaler, der med en pris på 2100 kroner er i den dyre ende af testen på trods af beskedne dimensioner og få ”muskler”.

Man kan dog ikke lade være med at beundre den tunge kompakte højttaler, som er omgivet af en tyk aluramme. Det er gennemført lækkert lavet, og så meget desto mere er det ærgerligt, at knapperne på toppen er af plastik. En svipser på et ellers gennemført produkt, hvor der også medfølger en lækker stofpose, som du kan beskytte vidunderet med, når det skal ned i en rejsetaske.

Eksklusivt design i aluminium gør konstruktionen tung, men også velspillende. Den er lidt tung at slæbe rundt med en hel dag.

Selvom højttaleren har en transportabel størrelse, vil du nok på grund af vægten (som er et kvalitetstegn) nøjes med at tage den med rundt i huset og haven. Speaker 2go eller ej.

Indvendigt er Loewe-højttaleren bygget op af en bas i midten (plus refleksport) og to højttalere i hver side, så der er tale om et ægte 2.1-system, blot i miniformat.

Der tilsluttes nemt med NFC eller Bluetooth, og når det er gjort, vil du opdage, at den lille højttaler spiller med et stort overskud, dynamik og detaljer. Bassen er ikke dyb, men kontrolleret, og mellemtonen gengives flot og artikuleret. Der er ingen tvivl om, at her er tale om en velkonstrueret højttaler, der får det maksimale ud af de små dimensioner.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune