Luksus med skønhedspletter

Luksushøjttaler, som er nem at bære med – dog ikke for langt – og som leverer fin lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tyske Loewe er kendt for tre ting: flot design, høj kvalitet og ditto prislap. Det gælder også denne lille højttaler, der med en pris på 2100 kroner er i den dyre ende af testen på trods af beskedne dimensioner og få ”muskler”.

Man kan dog ikke lade være med at beundre den tunge kompakte højttaler, som er omgivet af en tyk aluramme. Det er gennemført lækkert lavet, og så meget desto mere er det ærgerligt, at knapperne på toppen er af plastik. En svipser på et ellers gennemført produkt, hvor der også medfølger en lækker stofpose, som du kan beskytte vidunderet med, når det skal ned i en rejsetaske.

Eksklusivt design i aluminium gør konstruktionen tung, men også velspillende. Den er lidt tung at slæbe rundt med en hel dag.

Selvom højttaleren har en transportabel størrelse, vil du nok på grund af vægten (som er et kvalitetstegn) nøjes med at tage den med rundt i huset og haven. Speaker 2go eller ej.

Indvendigt er Loewe-højttaleren bygget op af en bas i midten (plus refleksport) og to højttalere i hver side, så der er tale om et ægte 2.1-system, blot i miniformat.

Der tilsluttes nemt med NFC eller Bluetooth, og når det er gjort, vil du opdage, at den lille højttaler spiller med et stort overskud, dynamik og detaljer. Bassen er ikke dyb, men kontrolleret, og mellemtonen gengives flot og artikuleret. Der er ingen tvivl om, at her er tale om en velkonstrueret højttaler, der får det maksimale ud af de små dimensioner.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S