Luksus med skønhedspletter

Luksushøjttaler, som er nem at bære med – dog ikke for langt – og som leverer fin lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tyske Loewe er kendt for tre ting: flot design, høj kvalitet og ditto prislap. Det gælder også denne lille højttaler, der med en pris på 2100 kroner er i den dyre ende af testen på trods af beskedne dimensioner og få ”muskler”.

Man kan dog ikke lade være med at beundre den tunge kompakte højttaler, som er omgivet af en tyk aluramme. Det er gennemført lækkert lavet, og så meget desto mere er det ærgerligt, at knapperne på toppen er af plastik. En svipser på et ellers gennemført produkt, hvor der også medfølger en lækker stofpose, som du kan beskytte vidunderet med, når det skal ned i en rejsetaske.

Eksklusivt design i aluminium gør konstruktionen tung, men også velspillende. Den er lidt tung at slæbe rundt med en hel dag.

Selvom højttaleren har en transportabel størrelse, vil du nok på grund af vægten (som er et kvalitetstegn) nøjes med at tage den med rundt i huset og haven. Speaker 2go eller ej.

Indvendigt er Loewe-højttaleren bygget op af en bas i midten (plus refleksport) og to højttalere i hver side, så der er tale om et ægte 2.1-system, blot i miniformat.

Der tilsluttes nemt med NFC eller Bluetooth, og når det er gjort, vil du opdage, at den lille højttaler spiller med et stort overskud, dynamik og detaljer. Bassen er ikke dyb, men kontrolleret, og mellemtonen gengives flot og artikuleret. Der er ingen tvivl om, at her er tale om en velkonstrueret højttaler, der får det maksimale ud af de små dimensioner.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank