Reelle besparelser kræver, at IT-løsninger tjener brugerne

På trods af en efterhånden omfattende offentlig digitalisering der bl.a.
skulle sikre større effektivitet, påpeger Kommunernes Landsforening, at
gevinstrealisering er digitaliseringens største udfordring. Ifølge
software-udviklere ligger en del af problemet i, at løsningerne ikke
medtænker brugernes kerneopgaver godt nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Sat på spidsen er gevinstrealisering en naturlig følge af IT-systemer, der virker efter hensigten. Men det kan systemerne kun, hvis de reelt tjener brugerne i løsningen af kerneopgaverne. Ellers fejler implementeringen”, fortæller Lars Hintze Andersen, CSO, partner i dania software, der udvikler og leverer IT-skabelonløsninger til landets kommuner, regioner og ministerier, samt kommuner i både Norge, Sverige og England.

IT-løsninger mangler realitetssans

Lars Hintze Andersen følger dagligt udfordringerne ved de offentlige digitaliseringsløsninger på tæt hold og er ikke overrasket over, at kommunerne ser langt efter gevinsterne på visse IT-løsninger:

“Mange IT-løsninger er udviklet uden tilstrækkelig forståelse for brugernes daglige arbejde. Det er et stort problem, for det er jo netop en sådan forståelse, der skaber brugervenlighed, effektivitet og giver
besparelser”, pointerer han.

Han mener dog, at der i fremtiden bliver større fokus på kundernes reelle behov og brug af systemerne, og påpeger, at bl.a. Digitaliseringsstyrelsen for nylig har varslet større fokus på netop mere kundeorienterede løsninger med Digital Post 2, der bliver optimeret til mobile enheder.

Dokumenthåndtering er lavthængende frugt

Beregninger fra Rambøll Management viser, at hver dansk kommune i gennemsnit udsender 650.000 digitale og fysiske breve hvert år. Ifølge Lars Hintze Andersen er netop dokumenthåndtering et område, hvor kommunerne kan skabe en næsten omgående gevinstrealisering:

“I løbet af de seneste år er potentialet for effektiv dokumenthåndtering vokset betydeligt. Hvis kommunerne vælger skabelonløsninger, der både er udviklet med brugerne for øje og som følge deraf samtidig integrerer ordentligt til kommunens andre IT-løsninger, så er der nogle store, lavthængende frugter, der bare venter på at blive plukket”, påpeger han.
dania software har stor succes med skabelonløsningen dynamictemplate, der netop effektiviserer og digitaliserer dokumenthåndteringen i kommuner, regioner og ministerier. dynamictemplate gør det muligt at spare mere end 3 millioner kroner i personaleomkostninger og porto pr. 100.000 breve alene pga. adgangen til digital post.

Dertil kommer besparelser på omkring 1,5 millioner kroner som direkte følge af automatisering af brevskrivningen og integration til ESDH- og fagsystemer og databaser.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos