Reelle besparelser kræver, at IT-løsninger tjener brugerne

På trods af en efterhånden omfattende offentlig digitalisering der bl.a.
skulle sikre større effektivitet, påpeger Kommunernes Landsforening, at
gevinstrealisering er digitaliseringens største udfordring. Ifølge
software-udviklere ligger en del af problemet i, at løsningerne ikke
medtænker brugernes kerneopgaver godt nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Sat på spidsen er gevinstrealisering en naturlig følge af IT-systemer, der virker efter hensigten. Men det kan systemerne kun, hvis de reelt tjener brugerne i løsningen af kerneopgaverne. Ellers fejler implementeringen”, fortæller Lars Hintze Andersen, CSO, partner i dania software, der udvikler og leverer IT-skabelonløsninger til landets kommuner, regioner og ministerier, samt kommuner i både Norge, Sverige og England.

IT-løsninger mangler realitetssans

Lars Hintze Andersen følger dagligt udfordringerne ved de offentlige digitaliseringsløsninger på tæt hold og er ikke overrasket over, at kommunerne ser langt efter gevinsterne på visse IT-løsninger:

“Mange IT-løsninger er udviklet uden tilstrækkelig forståelse for brugernes daglige arbejde. Det er et stort problem, for det er jo netop en sådan forståelse, der skaber brugervenlighed, effektivitet og giver
besparelser”, pointerer han.

Han mener dog, at der i fremtiden bliver større fokus på kundernes reelle behov og brug af systemerne, og påpeger, at bl.a. Digitaliseringsstyrelsen for nylig har varslet større fokus på netop mere kundeorienterede løsninger med Digital Post 2, der bliver optimeret til mobile enheder.

Dokumenthåndtering er lavthængende frugt

Beregninger fra Rambøll Management viser, at hver dansk kommune i gennemsnit udsender 650.000 digitale og fysiske breve hvert år. Ifølge Lars Hintze Andersen er netop dokumenthåndtering et område, hvor kommunerne kan skabe en næsten omgående gevinstrealisering:

“I løbet af de seneste år er potentialet for effektiv dokumenthåndtering vokset betydeligt. Hvis kommunerne vælger skabelonløsninger, der både er udviklet med brugerne for øje og som følge deraf samtidig integrerer ordentligt til kommunens andre IT-løsninger, så er der nogle store, lavthængende frugter, der bare venter på at blive plukket”, påpeger han.
dania software har stor succes med skabelonløsningen dynamictemplate, der netop effektiviserer og digitaliserer dokumenthåndteringen i kommuner, regioner og ministerier. dynamictemplate gør det muligt at spare mere end 3 millioner kroner i personaleomkostninger og porto pr. 100.000 breve alene pga. adgangen til digital post.

Dertil kommer besparelser på omkring 1,5 millioner kroner som direkte følge af automatisering af brevskrivningen og integration til ESDH- og fagsystemer og databaser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job