Reelle besparelser kræver, at IT-løsninger tjener brugerne

På trods af en efterhånden omfattende offentlig digitalisering der bl.a.
skulle sikre større effektivitet, påpeger Kommunernes Landsforening, at
gevinstrealisering er digitaliseringens største udfordring. Ifølge
software-udviklere ligger en del af problemet i, at løsningerne ikke
medtænker brugernes kerneopgaver godt nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Sat på spidsen er gevinstrealisering en naturlig følge af IT-systemer, der virker efter hensigten. Men det kan systemerne kun, hvis de reelt tjener brugerne i løsningen af kerneopgaverne. Ellers fejler implementeringen”, fortæller Lars Hintze Andersen, CSO, partner i dania software, der udvikler og leverer IT-skabelonløsninger til landets kommuner, regioner og ministerier, samt kommuner i både Norge, Sverige og England.

IT-løsninger mangler realitetssans

Lars Hintze Andersen følger dagligt udfordringerne ved de offentlige digitaliseringsløsninger på tæt hold og er ikke overrasket over, at kommunerne ser langt efter gevinsterne på visse IT-løsninger:

“Mange IT-løsninger er udviklet uden tilstrækkelig forståelse for brugernes daglige arbejde. Det er et stort problem, for det er jo netop en sådan forståelse, der skaber brugervenlighed, effektivitet og giver
besparelser”, pointerer han.

Han mener dog, at der i fremtiden bliver større fokus på kundernes reelle behov og brug af systemerne, og påpeger, at bl.a. Digitaliseringsstyrelsen for nylig har varslet større fokus på netop mere kundeorienterede løsninger med Digital Post 2, der bliver optimeret til mobile enheder.

Dokumenthåndtering er lavthængende frugt

Beregninger fra Rambøll Management viser, at hver dansk kommune i gennemsnit udsender 650.000 digitale og fysiske breve hvert år. Ifølge Lars Hintze Andersen er netop dokumenthåndtering et område, hvor kommunerne kan skabe en næsten omgående gevinstrealisering:

“I løbet af de seneste år er potentialet for effektiv dokumenthåndtering vokset betydeligt. Hvis kommunerne vælger skabelonløsninger, der både er udviklet med brugerne for øje og som følge deraf samtidig integrerer ordentligt til kommunens andre IT-løsninger, så er der nogle store, lavthængende frugter, der bare venter på at blive plukket”, påpeger han.
dania software har stor succes med skabelonløsningen dynamictemplate, der netop effektiviserer og digitaliserer dokumenthåndteringen i kommuner, regioner og ministerier. dynamictemplate gør det muligt at spare mere end 3 millioner kroner i personaleomkostninger og porto pr. 100.000 breve alene pga. adgangen til digital post.

Dertil kommer besparelser på omkring 1,5 millioner kroner som direkte følge af automatisering af brevskrivningen og integration til ESDH- og fagsystemer og databaser.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS