Meget vellykket – men mangler apps

Windows på smartphone fungerer fremragende, men desværre mangler styresystemet apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft står nu bag Nokia-mobilerne, som nogle har kørt på Windows. Windows Phone 8.1 er gennemført, lækkert lavet og er et system, vi gerne vil slå et slag for. Men der er ét stort problem, og det er, at der i den grad mangler apps. Var det ikke tilfældet, ville denne mobil have vundet denne test.

For Lumia 930 er på alle tænkelige måder en næsten genial smartphone. Den har et godt og hurtigt Snapdragon-chipsæt, en passende stor skærm (5”), full HD-opløsning en eminent gengivelse af farver. Læg dertil et kamera i superklassen.

Windows-fliserne på startskærmen fungerer fremragende, og det er let at få overblik over alle apps og funktioner.

Men man kan sætte spørgsmålstegn ved, om 20 megapixel ikke er i overkanten, når billedchippen er så lille som den er i en smartphone. Men den bakkes op af et objektiv fra Carl Zeiss, og i praksis fungerer billed-delen da også fremragende. Skærmen reagerer kvikt, og selv når du bevæger mobilen, er der intet slør på billedet.

I brug opleves Nokia også som god. Det lidt kantede design er ikke så lækkert som f.eks.en iPhone. Men Lumia 930 ligger godt i hånden, og du kan let nå de mange fliseikoner på skærmen med tommelfingeren. Den er meget let at betjene. Samtidig er det nemt at finde rundt blandt ikonerne, og når du kommer ind i de forskellige apps, er genkendelsen fra Windows der med det samme.

Kan du klare dig uden mange af de apps, som de fleste smartphone-brugere tager for givet, bør du bestemt overveje Lumia 930.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S