Meget vellykket – men mangler apps

Windows på smartphone fungerer fremragende, men desværre mangler styresystemet apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft står nu bag Nokia-mobilerne, som nogle har kørt på Windows. Windows Phone 8.1 er gennemført, lækkert lavet og er et system, vi gerne vil slå et slag for. Men der er ét stort problem, og det er, at der i den grad mangler apps. Var det ikke tilfældet, ville denne mobil have vundet denne test.

For Lumia 930 er på alle tænkelige måder en næsten genial smartphone. Den har et godt og hurtigt Snapdragon-chipsæt, en passende stor skærm (5”), full HD-opløsning en eminent gengivelse af farver. Læg dertil et kamera i superklassen.

Windows-fliserne på startskærmen fungerer fremragende, og det er let at få overblik over alle apps og funktioner.

Men man kan sætte spørgsmålstegn ved, om 20 megapixel ikke er i overkanten, når billedchippen er så lille som den er i en smartphone. Men den bakkes op af et objektiv fra Carl Zeiss, og i praksis fungerer billed-delen da også fremragende. Skærmen reagerer kvikt, og selv når du bevæger mobilen, er der intet slør på billedet.

I brug opleves Nokia også som god. Det lidt kantede design er ikke så lækkert som f.eks.en iPhone. Men Lumia 930 ligger godt i hånden, og du kan let nå de mange fliseikoner på skærmen med tommelfingeren. Den er meget let at betjene. Samtidig er det nemt at finde rundt blandt ikonerne, og når du kommer ind i de forskellige apps, er genkendelsen fra Windows der med det samme.

Kan du klare dig uden mange af de apps, som de fleste smartphone-brugere tager for givet, bør du bestemt overveje Lumia 930.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos