Meget vellykket – men mangler apps

Windows på smartphone fungerer fremragende, men desværre mangler styresystemet apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft står nu bag Nokia-mobilerne, som nogle har kørt på Windows. Windows Phone 8.1 er gennemført, lækkert lavet og er et system, vi gerne vil slå et slag for. Men der er ét stort problem, og det er, at der i den grad mangler apps. Var det ikke tilfældet, ville denne mobil have vundet denne test.

For Lumia 930 er på alle tænkelige måder en næsten genial smartphone. Den har et godt og hurtigt Snapdragon-chipsæt, en passende stor skærm (5”), full HD-opløsning en eminent gengivelse af farver. Læg dertil et kamera i superklassen.

Windows-fliserne på startskærmen fungerer fremragende, og det er let at få overblik over alle apps og funktioner.

Men man kan sætte spørgsmålstegn ved, om 20 megapixel ikke er i overkanten, når billedchippen er så lille som den er i en smartphone. Men den bakkes op af et objektiv fra Carl Zeiss, og i praksis fungerer billed-delen da også fremragende. Skærmen reagerer kvikt, og selv når du bevæger mobilen, er der intet slør på billedet.

I brug opleves Nokia også som god. Det lidt kantede design er ikke så lækkert som f.eks.en iPhone. Men Lumia 930 ligger godt i hånden, og du kan let nå de mange fliseikoner på skærmen med tommelfingeren. Den er meget let at betjene. Samtidig er det nemt at finde rundt blandt ikonerne, og når du kommer ind i de forskellige apps, er genkendelsen fra Windows der med det samme.

Kan du klare dig uden mange af de apps, som de fleste smartphone-brugere tager for givet, bør du bestemt overveje Lumia 930.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S