Kingston HyperX 3K 480 GB

Fra en svunden tid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tempora mutantur, nos et mutamur in illis. Eller med andre ord: Følg dog med tiden, fister! Tingene ændrer sig hurtigt på ssd-markedet, og drev som Kingstons aldrende HyperX 3K sakker agterud.

Det er ikke kun dårligt nyt. Begrebet ‘3K’ i Kingstons varemærke hentyder til det antal P/E-cyklusser (program/erase), som hukommelsescellerne understøtter. Ved lanceringen var 3.000 P/E ikke imponerende. Men i takt med at hukommelsescellerne er skrumpet ind, har deres udholdenhed gjort det samme. I dag er den 3K-specifikation, som HyperX’ 25 nm Intel NAND-hukommelse leverer, ikke så ringe. Der findes drev med blot 1,5 K og 1 K P/E-cyklusser på markedet.

Dårlige testresultater og forældet teknologi gør HyperX til det værste af de testede ssd’er.

Bortset fra det har tiden ikke været nådig ved HyperX. Det bygger på det SandForce SF-2281controllerchipsæt, som engang herskede på markedet, men som nu er næsten uddødt. 2281 virker nu sært i dette 480 GB-drev og leverer faktisk værre ydelse end 120 GB- og 240 GB-udgaverne af HyperX 3K. Det gælder for både 4K-vilkårlig adgang og sekventiel gennemstrømning. Mindre drev halter som regel bagefter.

Hvad angår den afprøvede ydelse, ser 3K ikke for godt ud. Den traditionelle ukomprimerbare databegrænsning, som SandForce-controllere har lidt under, toner frem og sikrer den langsomste sekventielle båndbredde blandt alle disse ssd’er i AS SSD-benchmarken. De 263 MB/s for sekventiel ukomprimerbar skrivninger er et meget uskønt tal. 4K-vilkårlig er heller ikke forrygende: 20 MB/s for 4K-vilkårlig skrivning er lidt mere end en fjerdedel af, hvad vi i dag forventer.

Så er der konsistens over tid med tung belastning. Det er bestemt konsistent, men desværre er det konsistent lavt. Alt i alt er det et ret utiltrækkende ssd. Det er ingen katastrofe. Det er blot faldet af i svinget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory