Kingston HyperX 3K 480 GB

Fra en svunden tid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tempora mutantur, nos et mutamur in illis. Eller med andre ord: Følg dog med tiden, fister! Tingene ændrer sig hurtigt på ssd-markedet, og drev som Kingstons aldrende HyperX 3K sakker agterud.

Det er ikke kun dårligt nyt. Begrebet ‘3K’ i Kingstons varemærke hentyder til det antal P/E-cyklusser (program/erase), som hukommelsescellerne understøtter. Ved lanceringen var 3.000 P/E ikke imponerende. Men i takt med at hukommelsescellerne er skrumpet ind, har deres udholdenhed gjort det samme. I dag er den 3K-specifikation, som HyperX’ 25 nm Intel NAND-hukommelse leverer, ikke så ringe. Der findes drev med blot 1,5 K og 1 K P/E-cyklusser på markedet.

Dårlige testresultater og forældet teknologi gør HyperX til det værste af de testede ssd’er.

Bortset fra det har tiden ikke været nådig ved HyperX. Det bygger på det SandForce SF-2281controllerchipsæt, som engang herskede på markedet, men som nu er næsten uddødt. 2281 virker nu sært i dette 480 GB-drev og leverer faktisk værre ydelse end 120 GB- og 240 GB-udgaverne af HyperX 3K. Det gælder for både 4K-vilkårlig adgang og sekventiel gennemstrømning. Mindre drev halter som regel bagefter.

Hvad angår den afprøvede ydelse, ser 3K ikke for godt ud. Den traditionelle ukomprimerbare databegrænsning, som SandForce-controllere har lidt under, toner frem og sikrer den langsomste sekventielle båndbredde blandt alle disse ssd’er i AS SSD-benchmarken. De 263 MB/s for sekventiel ukomprimerbar skrivninger er et meget uskønt tal. 4K-vilkårlig er heller ikke forrygende: 20 MB/s for 4K-vilkårlig skrivning er lidt mere end en fjerdedel af, hvad vi i dag forventer.

Så er der konsistens over tid med tung belastning. Det er bestemt konsistent, men desværre er det konsistent lavt. Alt i alt er det et ret utiltrækkende ssd. Det er ingen katastrofe. Det er blot faldet af i svinget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos