Masser af power for pengene

Stor skærm, høj ydelse og en fin pris gør Dell til maskinen, der giver mest for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Målt i ren ydelse er denne Dell Inspiron testens kvikkeste med en lille margin ned til Asus og Abook. Og du får rigtig meget og god ”ærlig” bærbar for pengene.

Faktisk mener vi, at denne maskine giver bedst valuta for hver krone i denne test. Der er da også tale om en model, som har været dyrere og er sat ned i pris med omkring 1000 kroner. Det betyder dog ikke forældet indmad.

Du får en i7-processor, endda af den hurtigere type. Det har især betydning, når du skal lave opgaver, hvor der skal knuses mange tal. Grafikkortet er en standardtype, så når maskinen alligevel er rimelig god til at trække spil og køre multimedieopgaver, skyldes det især den hurtige processor. Så en gamingmaskine er det ikke.

Stor businessmaskine til fin pris. Tasterne er dog lidt for små og tætsiddende. Man rammer let ved siden af.

Skærmen har med sine 15,6” en god størrelse, når der skal arbejdes fra skrivebordet hjemme eller kontoret, og opløsningen på 1920 x 1080 pixel er ikke imponerende, men godkendt.

Opløsningen gør, at grafikkortet ikke skal på overarbejde, og den er perfekt, hvis der lige skal nappes en film eller en serie fra en streamingtjeneste. Og det kan du sagtens, da det trådløse netværk i den er ret stabilt. Inspiron har længere rækkevidde end de øvrige pc’er i testen. Denne computer var den eneste, der kunne fastholde Wi-Fi-forbindelsen til routeren inde i huset, da vi bevægede os uden for i haven.

Skærmen tåler til gengæld ikke lysindfald så godt, som vi oplever med Asus, men dog bedre end Medion. Som Medion har denne computers skærm dog lidt samme tendens til at stå mat, hvis du ikke sidder præcist foran skærmen.

Desuden er det ærgerligt, at tasterne føles lidt for små. Man rammer let ved siden af, hvilket er rigtigt ærgerligt, nu da den mekaniske følelse er rigtig god. Vi havde foretrukket, at man havde skrottet det numeriske tastatur og gjort plads til taster i ”voksenstørrelse”.

Tung og kraftig sag

Til gengæld er chassiset lækkert, og især låget er lækkert i metal med det diskrete Dell-logo. Overfladen er umiddelbart sart, men den er faktisk ikke så modtagelig over for ridser, da de let kan ”pudses” væk.

Dell er en stor og halvtung maskine, en ægte solid hverdagsmaskine, der trods små ”ridser i lakken” er den maskine, der giver mest valuta for pengene, og derfor er det uden tøven vi giver den prædikatet som testens bedste køb!

Fra fra Intels øverste hylde er fundet i7-processoren, som gør maskinen meget hurtig.

Skærm

Full HD-opløsning fungerer godt med de fleste programmer og til underholdning.

Vægt

2,38 kg gør Dell til den næsttungeste maskine i testen.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S