Masser af power for pengene

Stor skærm, høj ydelse og en fin pris gør Dell til maskinen, der giver mest for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Målt i ren ydelse er denne Dell Inspiron testens kvikkeste med en lille margin ned til Asus og Abook. Og du får rigtig meget og god ”ærlig” bærbar for pengene.

Faktisk mener vi, at denne maskine giver bedst valuta for hver krone i denne test. Der er da også tale om en model, som har været dyrere og er sat ned i pris med omkring 1000 kroner. Det betyder dog ikke forældet indmad.

Du får en i7-processor, endda af den hurtigere type. Det har især betydning, når du skal lave opgaver, hvor der skal knuses mange tal. Grafikkortet er en standardtype, så når maskinen alligevel er rimelig god til at trække spil og køre multimedieopgaver, skyldes det især den hurtige processor. Så en gamingmaskine er det ikke.

Stor businessmaskine til fin pris. Tasterne er dog lidt for små og tætsiddende. Man rammer let ved siden af.

Skærmen har med sine 15,6” en god størrelse, når der skal arbejdes fra skrivebordet hjemme eller kontoret, og opløsningen på 1920 x 1080 pixel er ikke imponerende, men godkendt.

Opløsningen gør, at grafikkortet ikke skal på overarbejde, og den er perfekt, hvis der lige skal nappes en film eller en serie fra en streamingtjeneste. Og det kan du sagtens, da det trådløse netværk i den er ret stabilt. Inspiron har længere rækkevidde end de øvrige pc’er i testen. Denne computer var den eneste, der kunne fastholde Wi-Fi-forbindelsen til routeren inde i huset, da vi bevægede os uden for i haven.

Skærmen tåler til gengæld ikke lysindfald så godt, som vi oplever med Asus, men dog bedre end Medion. Som Medion har denne computers skærm dog lidt samme tendens til at stå mat, hvis du ikke sidder præcist foran skærmen.

Desuden er det ærgerligt, at tasterne føles lidt for små. Man rammer let ved siden af, hvilket er rigtigt ærgerligt, nu da den mekaniske følelse er rigtig god. Vi havde foretrukket, at man havde skrottet det numeriske tastatur og gjort plads til taster i ”voksenstørrelse”.

Tung og kraftig sag

Til gengæld er chassiset lækkert, og især låget er lækkert i metal med det diskrete Dell-logo. Overfladen er umiddelbart sart, men den er faktisk ikke så modtagelig over for ridser, da de let kan ”pudses” væk.

Dell er en stor og halvtung maskine, en ægte solid hverdagsmaskine, der trods små ”ridser i lakken” er den maskine, der giver mest valuta for pengene, og derfor er det uden tøven vi giver den prædikatet som testens bedste køb!

Fra fra Intels øverste hylde er fundet i7-processoren, som gør maskinen meget hurtig.

Skærm

Full HD-opløsning fungerer godt med de fleste programmer og til underholdning.

Vægt

2,38 kg gør Dell til den næsttungeste maskine i testen.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S