Logitech genopfinder sig selv

En farverig attitude, et fornyet logo og et helt nyt livsstilsbrand ved navn Logi danner grundlag for den største ændring i Logitechs historie.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alt om DATA var med i Cork da Logitech løftede sløret for sin store genbranding af virksomheden.

Siden 2013 har Logitech arbejdet på at genopfinde virksomheden og ændre i kultur og produktinnovation. Med denne udvikling bringer Logitech også nyt liv i sin brandidentitet. Fremtrædende farver og simple designs kommer til at præge Logitech.com, sociale medier, emballager og butiksdisplays i det kommende år.

Teknologi og design

”Vi har genopfundet Logitech og skabt produkter, som stræber efter at forbinde avanceret teknologi med design for at tilbyde dig nogle fantastiske oplevelser,” sagde Bracken Darrell, Logitech president og CEO.

”Vi har samlet et designteam i verdensklasse, som er ledet af chefdesigner Alastair Curtis. Vi sætter design i centrum i alt, vi foretager os. Vores tilgang til design gå ud over den klassiske definition. For os er design kombinationen af avanceret teknologi, forretningsstrategi og forbrugerindsigt. Vores produkter er nået langt, og nu er tiden kommet til at hive vores brand med frem.”

Et helt nyt navn

Som en del af brandets genopfindelse vil du begynde at se navnet Logi på udvalgte produkter i eksisterende kategorier, samtidig med at du kan forvente nogle twists og et par overraskelser inden for nye kategorier.

“Logitech har gennemgået enorme ændringer, så vi har skabt en identitet, der udtrykker hvem vi er i dag, og hvem vi vil være fremover, ” sagde Alastair Curtis, chefdesigner hos Logitech. ”En virksomhedsændring i dette omfang bør komme med en tilsvarende ændring af dets brand.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job