Nyt Vision Board forum styrker dialog om offentlige IT-løsninger

Hvordan skal de offentlige IT-systemer skrues sammen, hvis der skal sikres optimal sagsbehandling og dokumenthåndtering mellem det offentlige og borgerne/virksomhederne? Det var et af hovedtemaerne som eksperter har diskuteret i et nyt Vision Board forum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Som leverandør til det offentlige vil vi gerne sikre os, at vi leverer relevante og let anvendelige løsninger, der virker optimalt både nu og i fremtiden. Det kræver tæt dialog mellem de fagfolk, der på den ene side udvikler og på den anden side bruger systemerne. Det nye Vision Board forum er en fantastisk mulighed for visionær sparring med branchens bedste”, udtaler Lars Hintze Andersen, CSO, partner, dania software.

Tilbagevendende begivenhed

Det første Vision Board Invitational løb af stablen torsdag d.18. juni, og var ifølge Lars Hintze Andersen en stor succes:

”Udviklingen indenfor offentlige IT-systemer peger i retning af større mobilitet, uafhængighed af platforme og webbaserede ESDH- og fagsystemer. Der var gode bud på både udfordringer og potentielle løsningsmodeller, så mødet var en stor succes. Vision Board Invitational er et forum, hvor tanker og ideer har frit spillerum, og det er hensigten at gennemføre 1 – 2 årlige møder med forskellige eksperter fra gang til gang”, fortæller Lars Hintze Andersen.

Kun for særligt indbudte

En del af konceptet for det nye Vision Board Invitational er, som navnet også antyder, at kun særligt indbudte nøglepersoner kan deltage i den kreative sparring. Det er personer, der i det daglige beskæftiger sig med digitalisering og har fingeren på pulsen.

”Vi har valgt at være meget selektive med deltagerne, fordi vi vil sikre, at både vi og deltagerne får den optimale dialog. Formålet er jo at debattere hvilke trends, udfordringer og muligheder den fortsatte digitale udvikling vil indebære i relation til den offentlige dokumenthåndtering og sagsbehandling. Og denne viden og indsigt har alle deltagerne på hver deres område”, forklarer Lars Hintze Andersen.

Deltagerne i juni måneds Vision Board var, foruden udviklingsfolk og ledelse fra dania software:

· Morten Friis Dall, chefkonsulent/IT-arkitekt, Forretningsudvikling, Odense Kommune

· Allan Løwe Johansen, IT-udviklingskonsulent, Koncern IT, Region Sjælland

· Marie Ilsøe, IT-arkitekt, Center for Borgerservice, IT og Digitalisering, Helsingør Kommune

· Jesper Nielsen, projektleder, Syddansk Sundhedsinnovation, Velfærdsteknologi og telemedicin, Region Syddanmark

· Claus Ritter, stabschef CIO, IT og Digitalisering, Slagelse Kommune

· Mødeleder: Jens Birk, direktør, Slagelse Erhvervscenter, tidligere afdelingsdirektør i KMD

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Røde Kors

    Data & Digitalisation Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S