Nyt Vision Board forum styrker dialog om offentlige IT-løsninger

Hvordan skal de offentlige IT-systemer skrues sammen, hvis der skal sikres optimal sagsbehandling og dokumenthåndtering mellem det offentlige og borgerne/virksomhederne? Det var et af hovedtemaerne som eksperter har diskuteret i et nyt Vision Board forum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Som leverandør til det offentlige vil vi gerne sikre os, at vi leverer relevante og let anvendelige løsninger, der virker optimalt både nu og i fremtiden. Det kræver tæt dialog mellem de fagfolk, der på den ene side udvikler og på den anden side bruger systemerne. Det nye Vision Board forum er en fantastisk mulighed for visionær sparring med branchens bedste”, udtaler Lars Hintze Andersen, CSO, partner, dania software.

Tilbagevendende begivenhed

Det første Vision Board Invitational løb af stablen torsdag d.18. juni, og var ifølge Lars Hintze Andersen en stor succes:

”Udviklingen indenfor offentlige IT-systemer peger i retning af større mobilitet, uafhængighed af platforme og webbaserede ESDH- og fagsystemer. Der var gode bud på både udfordringer og potentielle løsningsmodeller, så mødet var en stor succes. Vision Board Invitational er et forum, hvor tanker og ideer har frit spillerum, og det er hensigten at gennemføre 1 – 2 årlige møder med forskellige eksperter fra gang til gang”, fortæller Lars Hintze Andersen.

Kun for særligt indbudte

En del af konceptet for det nye Vision Board Invitational er, som navnet også antyder, at kun særligt indbudte nøglepersoner kan deltage i den kreative sparring. Det er personer, der i det daglige beskæftiger sig med digitalisering og har fingeren på pulsen.

”Vi har valgt at være meget selektive med deltagerne, fordi vi vil sikre, at både vi og deltagerne får den optimale dialog. Formålet er jo at debattere hvilke trends, udfordringer og muligheder den fortsatte digitale udvikling vil indebære i relation til den offentlige dokumenthåndtering og sagsbehandling. Og denne viden og indsigt har alle deltagerne på hver deres område”, forklarer Lars Hintze Andersen.

Deltagerne i juni måneds Vision Board var, foruden udviklingsfolk og ledelse fra dania software:

· Morten Friis Dall, chefkonsulent/IT-arkitekt, Forretningsudvikling, Odense Kommune

· Allan Løwe Johansen, IT-udviklingskonsulent, Koncern IT, Region Sjælland

· Marie Ilsøe, IT-arkitekt, Center for Borgerservice, IT og Digitalisering, Helsingør Kommune

· Jesper Nielsen, projektleder, Syddansk Sundhedsinnovation, Velfærdsteknologi og telemedicin, Region Syddanmark

· Claus Ritter, stabschef CIO, IT og Digitalisering, Slagelse Kommune

· Mødeleder: Jens Birk, direktør, Slagelse Erhvervscenter, tidligere afdelingsdirektør i KMD

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect