Nyt Vision Board forum styrker dialog om offentlige IT-løsninger

Hvordan skal de offentlige IT-systemer skrues sammen, hvis der skal sikres optimal sagsbehandling og dokumenthåndtering mellem det offentlige og borgerne/virksomhederne? Det var et af hovedtemaerne som eksperter har diskuteret i et nyt Vision Board forum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Som leverandør til det offentlige vil vi gerne sikre os, at vi leverer relevante og let anvendelige løsninger, der virker optimalt både nu og i fremtiden. Det kræver tæt dialog mellem de fagfolk, der på den ene side udvikler og på den anden side bruger systemerne. Det nye Vision Board forum er en fantastisk mulighed for visionær sparring med branchens bedste”, udtaler Lars Hintze Andersen, CSO, partner, dania software.

Tilbagevendende begivenhed

Det første Vision Board Invitational løb af stablen torsdag d.18. juni, og var ifølge Lars Hintze Andersen en stor succes:

”Udviklingen indenfor offentlige IT-systemer peger i retning af større mobilitet, uafhængighed af platforme og webbaserede ESDH- og fagsystemer. Der var gode bud på både udfordringer og potentielle løsningsmodeller, så mødet var en stor succes. Vision Board Invitational er et forum, hvor tanker og ideer har frit spillerum, og det er hensigten at gennemføre 1 – 2 årlige møder med forskellige eksperter fra gang til gang”, fortæller Lars Hintze Andersen.

Kun for særligt indbudte

En del af konceptet for det nye Vision Board Invitational er, som navnet også antyder, at kun særligt indbudte nøglepersoner kan deltage i den kreative sparring. Det er personer, der i det daglige beskæftiger sig med digitalisering og har fingeren på pulsen.

”Vi har valgt at være meget selektive med deltagerne, fordi vi vil sikre, at både vi og deltagerne får den optimale dialog. Formålet er jo at debattere hvilke trends, udfordringer og muligheder den fortsatte digitale udvikling vil indebære i relation til den offentlige dokumenthåndtering og sagsbehandling. Og denne viden og indsigt har alle deltagerne på hver deres område”, forklarer Lars Hintze Andersen.

Deltagerne i juni måneds Vision Board var, foruden udviklingsfolk og ledelse fra dania software:

· Morten Friis Dall, chefkonsulent/IT-arkitekt, Forretningsudvikling, Odense Kommune

· Allan Løwe Johansen, IT-udviklingskonsulent, Koncern IT, Region Sjælland

· Marie Ilsøe, IT-arkitekt, Center for Borgerservice, IT og Digitalisering, Helsingør Kommune

· Jesper Nielsen, projektleder, Syddansk Sundhedsinnovation, Velfærdsteknologi og telemedicin, Region Syddanmark

· Claus Ritter, stabschef CIO, IT og Digitalisering, Slagelse Kommune

· Mødeleder: Jens Birk, direktør, Slagelse Erhvervscenter, tidligere afdelingsdirektør i KMD

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS