Panasonic klar med stærkt systemkamera

Lumix GX8 er det første kamera med Dual IS billedstabilisator, leverer videooptagelser i 4K, og er forsynet med 20,3-megapixel sensor samt en
stor vipbar Live View Finder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye kamera skal forsøge at føre successen videre fra det populære GX7 og trumfer den kompakte forgænger med en integreret 20,3-megapixel Digital Live MOS-sensor, der sammen med den nye Venus Engine-processor skal sikre overlegen billedkvalitet.

Den store sensor forbedrer lysmætningen og sikrer autentisk farvegengivelse, så selv billeder der er taget ved lav belysning fremstår skarpe.

Kameraet er verdens første med et Dual IS system - en kombination af en Lens Optical Image-stabilisator og en Body Image-stabilisator, som sørger for at selv svære håndrystelser korrigeres.

Fang 4K-billeder med fuld kontrol

Lumix GX8 kan skyde højopløselig video i 4K-kvalitet (3840 x 2160 pixels) ved 25p (50Hz) eller 24p i MP4. Du kan også filme i Full HD (1.920 x 1.080 pixels) ved 60p (50 Hz) i AVCHD Progressive eller MP4 (MPEG- 4 / H.264) format med fuldtids AF-funktion.

Ud af en 4K-video er det muligt at trække et 8-megapixel stillbillede, så de magiske øjeblikke, der normalt kun findes i bevægelse kan fryses og gemmes i god kvalitet.

4K-billedfunktionerne inkluderer også 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start / Stop) og 4K Pre-burst, der gør det muligt at indfange og registrere det perfekte billede ved at beskære den nøjagtige frame, du vil have ud af din 4K-videooptagelse.

Fleksibel skydning

Lumix GX8 kommer med et nyt 2360k-dot display Live View Finder, der er i stand til at vippe 0-90 grader. OLED-skærme på både LVF og den indbyggede skærm tilbyder lynhurtig respons, når du vil tage billeder eller video af motiver i bevægelse, mens 10.000: 1 High Contrast giver mulighed for perfekt farvegengivelse. Kameraet er desuden beskyttet mod vandsprøjt og støv, så det kan tages med på enhver lokation.

GX8 kan købes i butikkerne fra midten af august til en vejledende pris på 10.995 kroner. og inkl. 14-140 mm til 14.495 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest