Panasonic klar med stærkt systemkamera

Lumix GX8 er det første kamera med Dual IS billedstabilisator, leverer videooptagelser i 4K, og er forsynet med 20,3-megapixel sensor samt en
stor vipbar Live View Finder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye kamera skal forsøge at føre successen videre fra det populære GX7 og trumfer den kompakte forgænger med en integreret 20,3-megapixel Digital Live MOS-sensor, der sammen med den nye Venus Engine-processor skal sikre overlegen billedkvalitet.

Den store sensor forbedrer lysmætningen og sikrer autentisk farvegengivelse, så selv billeder der er taget ved lav belysning fremstår skarpe.

Kameraet er verdens første med et Dual IS system - en kombination af en Lens Optical Image-stabilisator og en Body Image-stabilisator, som sørger for at selv svære håndrystelser korrigeres.

Fang 4K-billeder med fuld kontrol

Lumix GX8 kan skyde højopløselig video i 4K-kvalitet (3840 x 2160 pixels) ved 25p (50Hz) eller 24p i MP4. Du kan også filme i Full HD (1.920 x 1.080 pixels) ved 60p (50 Hz) i AVCHD Progressive eller MP4 (MPEG- 4 / H.264) format med fuldtids AF-funktion.

Ud af en 4K-video er det muligt at trække et 8-megapixel stillbillede, så de magiske øjeblikke, der normalt kun findes i bevægelse kan fryses og gemmes i god kvalitet.

4K-billedfunktionerne inkluderer også 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start / Stop) og 4K Pre-burst, der gør det muligt at indfange og registrere det perfekte billede ved at beskære den nøjagtige frame, du vil have ud af din 4K-videooptagelse.

Fleksibel skydning

Lumix GX8 kommer med et nyt 2360k-dot display Live View Finder, der er i stand til at vippe 0-90 grader. OLED-skærme på både LVF og den indbyggede skærm tilbyder lynhurtig respons, når du vil tage billeder eller video af motiver i bevægelse, mens 10.000: 1 High Contrast giver mulighed for perfekt farvegengivelse. Kameraet er desuden beskyttet mod vandsprøjt og støv, så det kan tages med på enhver lokation.

GX8 kan købes i butikkerne fra midten af august til en vejledende pris på 10.995 kroner. og inkl. 14-140 mm til 14.495 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S