Panasonic klar med stærkt systemkamera

Lumix GX8 er det første kamera med Dual IS billedstabilisator, leverer videooptagelser i 4K, og er forsynet med 20,3-megapixel sensor samt en
stor vipbar Live View Finder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye kamera skal forsøge at føre successen videre fra det populære GX7 og trumfer den kompakte forgænger med en integreret 20,3-megapixel Digital Live MOS-sensor, der sammen med den nye Venus Engine-processor skal sikre overlegen billedkvalitet.

Den store sensor forbedrer lysmætningen og sikrer autentisk farvegengivelse, så selv billeder der er taget ved lav belysning fremstår skarpe.

Kameraet er verdens første med et Dual IS system - en kombination af en Lens Optical Image-stabilisator og en Body Image-stabilisator, som sørger for at selv svære håndrystelser korrigeres.

Fang 4K-billeder med fuld kontrol

Lumix GX8 kan skyde højopløselig video i 4K-kvalitet (3840 x 2160 pixels) ved 25p (50Hz) eller 24p i MP4. Du kan også filme i Full HD (1.920 x 1.080 pixels) ved 60p (50 Hz) i AVCHD Progressive eller MP4 (MPEG- 4 / H.264) format med fuldtids AF-funktion.

Ud af en 4K-video er det muligt at trække et 8-megapixel stillbillede, så de magiske øjeblikke, der normalt kun findes i bevægelse kan fryses og gemmes i god kvalitet.

4K-billedfunktionerne inkluderer også 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start / Stop) og 4K Pre-burst, der gør det muligt at indfange og registrere det perfekte billede ved at beskære den nøjagtige frame, du vil have ud af din 4K-videooptagelse.

Fleksibel skydning

Lumix GX8 kommer med et nyt 2360k-dot display Live View Finder, der er i stand til at vippe 0-90 grader. OLED-skærme på både LVF og den indbyggede skærm tilbyder lynhurtig respons, når du vil tage billeder eller video af motiver i bevægelse, mens 10.000: 1 High Contrast giver mulighed for perfekt farvegengivelse. Kameraet er desuden beskyttet mod vandsprøjt og støv, så det kan tages med på enhver lokation.

GX8 kan købes i butikkerne fra midten af august til en vejledende pris på 10.995 kroner. og inkl. 14-140 mm til 14.495 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S