Notebook med et tvist

Flex2 er næsten en helt normal bærbar computer, men skærmen er vendbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

15,6”-skærm, normalt tastatur og i det hele taget størrelse som en halvstor bærbar computer – men navnet Flex afslører, at denne Lenovo-sag kan lidt mere, nemlig vende skærmen 300 grader, så den kan stilles omvendt på bordet. Her kan du så bruge den trykfølsomme skærm til betjeningen. Du kan ikke tage skærmen af og bruge den som tablet. Lenovo Flex2 er med andre ord en 2 i 1-maskine af den type, som man kalder konvertibel.

Bestykningen er da også helt normal for en pc og endda med en Core i7-processor og et GeForce grafikkort. Vores målinger er dog ikke specielt imponerende, men det er et overordnet tal, og ”synderen” er primært harddisken, der er noget langsommere end de ssd-typer, de øvrige deltagere i testen er udstyret med. Går man ned i målingernes detaljer, opdager man da også, at Flex2 på grafikformåen er hurtigere end de øvrige i testen – hvilket vi da også klart kan mærke, når der fyres et spil af.

Vend skærmen 300 grader, og pc’en kan stilles op på bordet og bruges til film og andre multimedievisninger.

Her vil du nyde den store skærm, som du dog skal sørge for står rimelig præcist i forhold til, hvor du sidder. Ellers har skærmbilledet tendens til at stå lidt mat. Samme problem er der naturligvis, når du vender skærmen om og bruger Lenovo i ”Flex”-opsætning.

Lenovos Flex 2 er i kategorien 2 i 1, men den er langt fra så versatil som de andre, vi tester her. Du får jo ikke tabletfunktionen. Til gengæld får du en ægte bærbar computer, trykfølsom og ikke mindst meget stor skærm samt en gedigen ydelse, som du især vil nyde, når der skal spilles eller redigeres tunge billedfiler og lignende. Funktionen med vendbar stor skærm er god, men prisen er i dette tilfælde også alt for høj.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen