Notebook med et tvist

Flex2 er næsten en helt normal bærbar computer, men skærmen er vendbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

15,6”-skærm, normalt tastatur og i det hele taget størrelse som en halvstor bærbar computer – men navnet Flex afslører, at denne Lenovo-sag kan lidt mere, nemlig vende skærmen 300 grader, så den kan stilles omvendt på bordet. Her kan du så bruge den trykfølsomme skærm til betjeningen. Du kan ikke tage skærmen af og bruge den som tablet. Lenovo Flex2 er med andre ord en 2 i 1-maskine af den type, som man kalder konvertibel.

Bestykningen er da også helt normal for en pc og endda med en Core i7-processor og et GeForce grafikkort. Vores målinger er dog ikke specielt imponerende, men det er et overordnet tal, og ”synderen” er primært harddisken, der er noget langsommere end de ssd-typer, de øvrige deltagere i testen er udstyret med. Går man ned i målingernes detaljer, opdager man da også, at Flex2 på grafikformåen er hurtigere end de øvrige i testen – hvilket vi da også klart kan mærke, når der fyres et spil af.

Vend skærmen 300 grader, og pc’en kan stilles op på bordet og bruges til film og andre multimedievisninger.

Her vil du nyde den store skærm, som du dog skal sørge for står rimelig præcist i forhold til, hvor du sidder. Ellers har skærmbilledet tendens til at stå lidt mat. Samme problem er der naturligvis, når du vender skærmen om og bruger Lenovo i ”Flex”-opsætning.

Lenovos Flex 2 er i kategorien 2 i 1, men den er langt fra så versatil som de andre, vi tester her. Du får jo ikke tabletfunktionen. Til gengæld får du en ægte bærbar computer, trykfølsom og ikke mindst meget stor skærm samt en gedigen ydelse, som du især vil nyde, når der skal spilles eller redigeres tunge billedfiler og lignende. Funktionen med vendbar stor skærm er god, men prisen er i dette tilfælde også alt for høj.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS