Notebook med et tvist

Flex2 er næsten en helt normal bærbar computer, men skærmen er vendbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

15,6”-skærm, normalt tastatur og i det hele taget størrelse som en halvstor bærbar computer – men navnet Flex afslører, at denne Lenovo-sag kan lidt mere, nemlig vende skærmen 300 grader, så den kan stilles omvendt på bordet. Her kan du så bruge den trykfølsomme skærm til betjeningen. Du kan ikke tage skærmen af og bruge den som tablet. Lenovo Flex2 er med andre ord en 2 i 1-maskine af den type, som man kalder konvertibel.

Bestykningen er da også helt normal for en pc og endda med en Core i7-processor og et GeForce grafikkort. Vores målinger er dog ikke specielt imponerende, men det er et overordnet tal, og ”synderen” er primært harddisken, der er noget langsommere end de ssd-typer, de øvrige deltagere i testen er udstyret med. Går man ned i målingernes detaljer, opdager man da også, at Flex2 på grafikformåen er hurtigere end de øvrige i testen – hvilket vi da også klart kan mærke, når der fyres et spil af.

Vend skærmen 300 grader, og pc’en kan stilles op på bordet og bruges til film og andre multimedievisninger.

Her vil du nyde den store skærm, som du dog skal sørge for står rimelig præcist i forhold til, hvor du sidder. Ellers har skærmbilledet tendens til at stå lidt mat. Samme problem er der naturligvis, når du vender skærmen om og bruger Lenovo i ”Flex”-opsætning.

Lenovos Flex 2 er i kategorien 2 i 1, men den er langt fra så versatil som de andre, vi tester her. Du får jo ikke tabletfunktionen. Til gengæld får du en ægte bærbar computer, trykfølsom og ikke mindst meget stor skærm samt en gedigen ydelse, som du især vil nyde, når der skal spilles eller redigeres tunge billedfiler og lignende. Funktionen med vendbar stor skærm er god, men prisen er i dette tilfælde også alt for høj.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos