It-sikkerhed skal på skoleskemaet

80 procent af danskerne mener ikke, at børn er tilstrækkeligt rustede
til at sikre sig mod online trusler som identitetstyveri, mobning og
chikane. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra sikkerhedsfirmaet
BullGuard. 83 procent af danskerne mener, at online sikkerhed bør komme
på skoleskemaet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Internettet er og bliver en fast del af vores hverdag. Uanset alder tid og sted, møder vi i stigende grad personer og virksomheder via internettet, og der opstår hele tiden nye farer og risici, man som bruger skal forholde sig til. Men hvordan skal man sikre sig mod de trusler, man møder, og hvordan skal man lære sine børn og teenagere at agere fornuftigt på nettet?

Især det sidste spørgsmål optager mange danskere, fordi vi ønsker at guide og hjælpe vores børn bedst muligt.

”Vores tal peger paradoksalt mod, at selvom børn helt ned til de laveste klassetrin har egen smartphone og adgang til nettet, så mener otte ud af ti danskere alligevel, at børnene ikke er klædt ordentligt på til at bevæge sig sikkert rundt på internettet,” siger Alexandra Olausson fra BullGuard Danmark, og fortsætter:

”Ligesom skolebørn bliver undervist i trafiksikkerhed allerede i en tidlig alder, viser vores undersøgelse, at danskerne mener, noget tilsvarende bør gøres i skolerne inden for online adfærd. Hele 83 procent svarer, at de ønsker at få online sikkerhed på skoleskemaet.”

Et evigt skiftende trusselsbillede

Den store udfordring inden for it-sikkerhed er den hastige teknologiske udvikling. Udviklingen inden for sociale tjenester, apps, online spil kombineret med en voksende udbredelse af mobile devices giver svindlere, hackere, seksuelle krænkere og identitetstyve gode betingelser for at lykkes med deres forehavender, og i den sammenhæng er børn ekstra udsatte.

”Børn har ofte de tekniske kompetencer på plads, men mangler derimod modenheden til at gennemskue farer og forstå konsekvenserne af deres handlinger online, og selvom man allerede gør en række ting for at lære børn om sikker it-adfærd, er det måske på tide, at det bliver sat endnu mere i system”, siger Alexandra Olausson.

BullGuard samlet seks gode råd til forældre, der gerne vil sikre deres børn online:

- Forklar vigtigheden af at sige nej til venneanmodninger på de sociale netværk fra folk de ikke kender
- Forstå privat- og sikkerhedsindstillinger. Vis dine børn, hvordan de bruges og lad dem vise, at de har forstået, hvordan det fungerer.
- Spørg dine børn om de eller nogen af deres venner nogensinde er blevet udsat for mobning eller ubehagelige beskeder online og hvordan de har reageret på det.
- Undersøg om dine børn er klar over, at de ikke bør mødes fysisk med personer, som de kun har chattet med online. Få dem til at fortælle dig, hvad farerne er.
- Tal med dine børn om det at tage billeder og poste dem online. Vær sikker på de forstår, hvor meget opmærksomhed de får.
- Vis en sund interesse i dine børns online aktiviteter, så du bliver bedre i stand til at guide og beskytte dem i deres online adfærd.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er foretaget af Radius Kommunikation på vegne af BullGuard. Undersøgelsens data er baseret på besvarelse fra 1.000 respondenter i aldersgruppen 18-75 år tilsvarende den danske befolkning i forhold til alder, køn, uddannelse og geografi. Dataindsamlingen fandt sted i perioden 12. – 21. marts 2015 via en online spørgeskemaundersøgelse gennem Epinions paneler.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen