Skift fokus når billedet er taget

Ny teknologi fra Panasonic vil gøre det muligt for fotografen at
skabe flere forskellige udtryk i det samme billede ved at ændre fokus
med et enkelt tryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har skabt en ny Post Focus-funktion, der lader dig vælge, hvilket område af billedet der skal være i fokus med blot en enkelt berøring.

Funktionen er en udvidelse af producentens eksisterende 4K-teknologi. Ved at kombinere ekstrem hurtig og præcis DFD-autofokus (Depth From Defocus) med Panasonics 4K-teknologi bliver billedserier i 4K-opløsning taget med 30 fps, mens objektivet kan sætte fokus på op til 50 forskellige områder. På den måde bliver det muligt at give det samme billede mange forskellige udtryk.

Teknologien er nem at bruge. Du behøver kun at røre det område, som skal være i fokus, og et nyt billede med ændret fokus er lagret, mens du bibeholder originalen.

Panasonic introducerer funktionen gennem en softwareopdatering til Lumix DMC-GX8 og Lumix DMC-FZ300 ved slutningen af 2015 eller begyndelsen af 2016. Andre modeller vil muligvis følge.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS