Skift fokus når billedet er taget

Ny teknologi fra Panasonic vil gøre det muligt for fotografen at
skabe flere forskellige udtryk i det samme billede ved at ændre fokus
med et enkelt tryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har skabt en ny Post Focus-funktion, der lader dig vælge, hvilket område af billedet der skal være i fokus med blot en enkelt berøring.

Funktionen er en udvidelse af producentens eksisterende 4K-teknologi. Ved at kombinere ekstrem hurtig og præcis DFD-autofokus (Depth From Defocus) med Panasonics 4K-teknologi bliver billedserier i 4K-opløsning taget med 30 fps, mens objektivet kan sætte fokus på op til 50 forskellige områder. På den måde bliver det muligt at give det samme billede mange forskellige udtryk.

Teknologien er nem at bruge. Du behøver kun at røre det område, som skal være i fokus, og et nyt billede med ændret fokus er lagret, mens du bibeholder originalen.

Panasonic introducerer funktionen gennem en softwareopdatering til Lumix DMC-GX8 og Lumix DMC-FZ300 ved slutningen af 2015 eller begyndelsen af 2016. Andre modeller vil muligvis følge.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS