Skift fokus når billedet er taget

Ny teknologi fra Panasonic vil gøre det muligt for fotografen at
skabe flere forskellige udtryk i det samme billede ved at ændre fokus
med et enkelt tryk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har skabt en ny Post Focus-funktion, der lader dig vælge, hvilket område af billedet der skal være i fokus med blot en enkelt berøring.

Funktionen er en udvidelse af producentens eksisterende 4K-teknologi. Ved at kombinere ekstrem hurtig og præcis DFD-autofokus (Depth From Defocus) med Panasonics 4K-teknologi bliver billedserier i 4K-opløsning taget med 30 fps, mens objektivet kan sætte fokus på op til 50 forskellige områder. På den måde bliver det muligt at give det samme billede mange forskellige udtryk.

Teknologien er nem at bruge. Du behøver kun at røre det område, som skal være i fokus, og et nyt billede med ændret fokus er lagret, mens du bibeholder originalen.

Panasonic introducerer funktionen gennem en softwareopdatering til Lumix DMC-GX8 og Lumix DMC-FZ300 ved slutningen af 2015 eller begyndelsen af 2016. Andre modeller vil muligvis følge.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S