Acer klar med billig bærbar til skyen

For to tusind kroner kan du få den nye Aspire One Cloudbook, der er baseret på Windows 10 og gearet til at arbejde i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mere og mere af vores digitale arbejde foregår på nettet, hvor fjerne servere tager sig af det tunge slæb. Derfor er ikke nødvendigvis nogen grund til at investere i en stor og kraftfuld computer til mange tusinde kroner.

Med de billige Chromebooks har Google vist, hvor lidt der skal til for at skabe en velfungerende laptop. Acer har ladet sig kraftig inspirere af konceptet med den nye Aspire One Cloudbook, der er skabt til livet på nettet, men i stedet for Chrome OS kører med Windows 10 som styresystem.

Wi-Fi 802.11ac sikrer hurtig trådløs forbindelse, mens 2GB ram og den nyeste mobilprocessorer fra Intel giver tilstrækkeligt med kræfter til en ubesværet brugeroplevelse. Tilslutningerne omfatter HDMI, USB 3.0, USB 2.0, og der er indgang til SD-kort samt op til 64GB lager.

Aspire One Cloudbook fås med skærm på enten 11 eller 14 tommer, og der er chiclet keyboard i fuld størrelse samt en stor touchpad, der understøtter Windows 10 gestusser.

De nye bærbare er designet enkelt og stilrent med en tykkelse på 17.9 mm og vægt på henholdsvis 1.15 kilo for 11”-modellen samt 1,6 kilo for 14”-modellen.

Aspire One Cloudbook 11 kommer på markedet til september med en pris på 269 euro, svarende til cirka to tusinde kroner, mens Aspire One Cloudbook 14 lander i butikkerne til oktober med en pris på 299 euro, hvilket omregnet til danske kroner bliver 2.232 kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo