Læderklædt luksusmobil

LG skruer op for charmen med G4, der er iklædt luksuriøs bagside af læder og forsynet med et kraftfuldt kamera. Men er det nok til, at den kan hamle op med de skarpeste konkurrenter?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad skal man gøre for at sælge en smartphone nu om dage, hvor forbrugerne efterhånden er mættede af smarte gimmicks og kan få det hele for det halve, hvis de køber en kineser-model?

Vejen frem er kvalitet og luksusdesign, mener LG, som forsøger at forene disse dyder i G4.

Den læderbeklædte bagside giver mobilen sit helt eget look.

Lækkert læderlook

LG’s mobiler har hidtil været præget af fint og funktionelt, men ikke just ekstravagant design. Det er slut med G4, hvor den praktiske plastik er skrottet til fordel for en bagside i ægte læder.

Umiddelbart et lidt besynderligt valg, men det giver ikke desto mindre mobilen sit helt eget look, og ser i virkeligheden slet ikke så tosset ud. Læderet er af anstændig kvalitet og det føles rart i hånden.

Læderlooket vil dog næppe være alles kop te, og mobilen fås derfor også i en mere neutral udgave med plastcover, som minder om forgængeren G3. Fortryder man undervejs kan bagsiden desuden udskiftes. Det betyder samtidig, at G4 er en af de efterhånden få telefoner, der tillader, at man udskifter batteriet og indsætter SD-kort.

Blændende skærm

Skærmstørrelsen er 5,5”, så teknisk set er vi oppe i phablet-format. Mobilen føles dog ikke stor og klodset. Der er gjort meget for at minimere spildpladsen, og vægten er relativ lav.

Ligesom forgængeren er skærmopløsningen knivskarp QHD, dog er der gjort en del for at forbedre billedet. Kontrast, lysstyrke og farvegengivelse er optimeret, så skærmen vel nok er en af de fineste, du kan få på en smartphone for tiden.

Klarer det meste

De rå regnekræfter får mobilen fra den nyeste Snapdragon-processor, som sikrer en ydelse, der måske ikke ligefrem sætter rekord, men sikrer mobilen en solid plads blandt de bedste på markedet.

Med 3 GB ram indenbords samt adgang til 4G og Wi-Fi er der således ikke meget, mobilen ikke kan klare. Det store 3000 mAh batteri giver levetid til en del over et døgn.

 

Kamera i topklasse

Hvor mobilen virkelig imponerer er dog på kameraet. LG har sat alle sejl ind på at banke konkurrenterne af banen, og det lykkes faktisk langt henad vejen. Bagkameraet har opløsning på 16 MP og er forsynet med stor F1.8-blænder samt stærk optisk billedstabilisering.

Det sikrer særdeles fine billeder, selv under ringe lysforhold, og er der alligevel ikke lys nok, så sørger en ny farvesensor for, at blitzen ikke spolerer billedet, men bibringer et naturligt lys.

Mobilen er samtidig bedre end de fleste andre til at lave den lækre bokeh-effekt, som egner sig godt til portrætter, fordi baggrunden sløres blødt, mens det centrale motiv står knivskarpt i forgrunden.

Der er rig mulighed for at foretage manuelle indstillinger af kameraet – faktisk har man mere eller mindre samme kontrol som på et almindeligt kamera. Det er nemt at navigere rundt i indstillingerne, og det kan faktisk godt betale sig at rode lidt med dem selv, for der er god chance for at opnå bedre resultater end med autofuktionen, der ikke altid er helt præcis.

Som et af de eneste mobilkameraer på markedet er det også i stand til at skyde billeder i raw-format, som fylder en del mere end standardformaterne, men giver større mulighed for efterbehandling.
På fronten er der 8 megapixel kamera til selfies og videochat, som også er af høj kvalitet.

Gennemført smartphone

Styresystemet er Android 5.1 Lolli-pop tilsat LG’s egen overflade og finesser, hvilket sikrer en nem og behagelig brugeroplevelse samt en række fine funktioner.

Alt i alt er det lykkedes LG at skabe en virkelig gennemført smartphone, der nok er nydelig i sit læderantræk, men kan meget mere end at se godt ud.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job