Danskerne har taget UHD til sig

Vi er ivrige for at se film og serier i finkornet billedkvalitet. Salget af UHD-tv'er stiger støt, viser nye tal fra branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tv-producenterne fylder os med smarte betegnelser og fikse gimmicks, men meget flyver over hovedet på den almindelige bruger. UHD er dog til at forstå, og derfor ser man, at køberne tager de skarpe tv-skærme til sig i stor stil.

Ved et pressemøde for Branchen ForbrugerElektronik på den igangværende IFA-messen, fremviste Kasper Thomsen, dansk salgschef for AV hos Samsung, de nyeste tal for tv-salget i Danmark. Her var det tydeligt at UHD-tv’er har stor fremgang. Hvor UHD-tv’er udgjorde 13 procent af salget sidste år, er det i juli måned oppe på 20 procent.

En vigtig årsag til det øgede salg er da også, at priserne er faldet betydeligt på UHD-tv’er. Samtidig er der kommet mange flere modeller at vælge imellem. Hos Pricerunner er 33 procent af de tilgængelige tv’er lige nu UHD-tv’er, fortalte Kasper Thomsen.

Han mener, at tendensen kun vil styrkes de kommende år. Mere og mere indhold vil udkomme i UHD, mens nye tjenester med UHD-indhold vil dukke op og et større udvalg af produkter, der afspiller UHD vil komme på markedet. Samtidig stiger vores bredbåndshastigheder, så vi får hurtigere og nemmere adgang til UHD-indhold. Udsigterne til at UHD bliver den nye tv-standard er således ikke så fjerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job