Danskerne har taget UHD til sig

Vi er ivrige for at se film og serier i finkornet billedkvalitet. Salget af UHD-tv'er stiger støt, viser nye tal fra branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tv-producenterne fylder os med smarte betegnelser og fikse gimmicks, men meget flyver over hovedet på den almindelige bruger. UHD er dog til at forstå, og derfor ser man, at køberne tager de skarpe tv-skærme til sig i stor stil.

Ved et pressemøde for Branchen ForbrugerElektronik på den igangværende IFA-messen, fremviste Kasper Thomsen, dansk salgschef for AV hos Samsung, de nyeste tal for tv-salget i Danmark. Her var det tydeligt at UHD-tv’er har stor fremgang. Hvor UHD-tv’er udgjorde 13 procent af salget sidste år, er det i juli måned oppe på 20 procent.

En vigtig årsag til det øgede salg er da også, at priserne er faldet betydeligt på UHD-tv’er. Samtidig er der kommet mange flere modeller at vælge imellem. Hos Pricerunner er 33 procent af de tilgængelige tv’er lige nu UHD-tv’er, fortalte Kasper Thomsen.

Han mener, at tendensen kun vil styrkes de kommende år. Mere og mere indhold vil udkomme i UHD, mens nye tjenester med UHD-indhold vil dukke op og et større udvalg af produkter, der afspiller UHD vil komme på markedet. Samtidig stiger vores bredbåndshastigheder, så vi får hurtigere og nemmere adgang til UHD-indhold. Udsigterne til at UHD bliver den nye tv-standard er således ikke så fjerne.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Kromann Reumert

Legal Tech & AI Adoption Specialist

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job