Danskerne har taget UHD til sig

Vi er ivrige for at se film og serier i finkornet billedkvalitet. Salget af UHD-tv'er stiger støt, viser nye tal fra branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tv-producenterne fylder os med smarte betegnelser og fikse gimmicks, men meget flyver over hovedet på den almindelige bruger. UHD er dog til at forstå, og derfor ser man, at køberne tager de skarpe tv-skærme til sig i stor stil.

Ved et pressemøde for Branchen ForbrugerElektronik på den igangværende IFA-messen, fremviste Kasper Thomsen, dansk salgschef for AV hos Samsung, de nyeste tal for tv-salget i Danmark. Her var det tydeligt at UHD-tv’er har stor fremgang. Hvor UHD-tv’er udgjorde 13 procent af salget sidste år, er det i juli måned oppe på 20 procent.

En vigtig årsag til det øgede salg er da også, at priserne er faldet betydeligt på UHD-tv’er. Samtidig er der kommet mange flere modeller at vælge imellem. Hos Pricerunner er 33 procent af de tilgængelige tv’er lige nu UHD-tv’er, fortalte Kasper Thomsen.

Han mener, at tendensen kun vil styrkes de kommende år. Mere og mere indhold vil udkomme i UHD, mens nye tjenester med UHD-indhold vil dukke op og et større udvalg af produkter, der afspiller UHD vil komme på markedet. Samtidig stiger vores bredbåndshastigheder, så vi får hurtigere og nemmere adgang til UHD-indhold. Udsigterne til at UHD bliver den nye tv-standard er således ikke så fjerne.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS