Danskerne har taget UHD til sig

Vi er ivrige for at se film og serier i finkornet billedkvalitet. Salget af UHD-tv'er stiger støt, viser nye tal fra branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tv-producenterne fylder os med smarte betegnelser og fikse gimmicks, men meget flyver over hovedet på den almindelige bruger. UHD er dog til at forstå, og derfor ser man, at køberne tager de skarpe tv-skærme til sig i stor stil.

Ved et pressemøde for Branchen ForbrugerElektronik på den igangværende IFA-messen, fremviste Kasper Thomsen, dansk salgschef for AV hos Samsung, de nyeste tal for tv-salget i Danmark. Her var det tydeligt at UHD-tv’er har stor fremgang. Hvor UHD-tv’er udgjorde 13 procent af salget sidste år, er det i juli måned oppe på 20 procent.

En vigtig årsag til det øgede salg er da også, at priserne er faldet betydeligt på UHD-tv’er. Samtidig er der kommet mange flere modeller at vælge imellem. Hos Pricerunner er 33 procent af de tilgængelige tv’er lige nu UHD-tv’er, fortalte Kasper Thomsen.

Han mener, at tendensen kun vil styrkes de kommende år. Mere og mere indhold vil udkomme i UHD, mens nye tjenester med UHD-indhold vil dukke op og et større udvalg af produkter, der afspiller UHD vil komme på markedet. Samtidig stiger vores bredbåndshastigheder, så vi får hurtigere og nemmere adgang til UHD-indhold. Udsigterne til at UHD bliver den nye tv-standard er således ikke så fjerne.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S