Danskerne har taget UHD til sig

Vi er ivrige for at se film og serier i finkornet billedkvalitet. Salget af UHD-tv'er stiger støt, viser nye tal fra branchen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tv-producenterne fylder os med smarte betegnelser og fikse gimmicks, men meget flyver over hovedet på den almindelige bruger. UHD er dog til at forstå, og derfor ser man, at køberne tager de skarpe tv-skærme til sig i stor stil.

Ved et pressemøde for Branchen ForbrugerElektronik på den igangværende IFA-messen, fremviste Kasper Thomsen, dansk salgschef for AV hos Samsung, de nyeste tal for tv-salget i Danmark. Her var det tydeligt at UHD-tv’er har stor fremgang. Hvor UHD-tv’er udgjorde 13 procent af salget sidste år, er det i juli måned oppe på 20 procent.

En vigtig årsag til det øgede salg er da også, at priserne er faldet betydeligt på UHD-tv’er. Samtidig er der kommet mange flere modeller at vælge imellem. Hos Pricerunner er 33 procent af de tilgængelige tv’er lige nu UHD-tv’er, fortalte Kasper Thomsen.

Han mener, at tendensen kun vil styrkes de kommende år. Mere og mere indhold vil udkomme i UHD, mens nye tjenester med UHD-indhold vil dukke op og et større udvalg af produkter, der afspiller UHD vil komme på markedet. Samtidig stiger vores bredbåndshastigheder, så vi får hurtigere og nemmere adgang til UHD-indhold. Udsigterne til at UHD bliver den nye tv-standard er således ikke så fjerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S