Apple klar med deres egen Surface

iPad Pro er en stor tablet du kan arbejde på. Som tilbehør fås et specialdesignet
tastatur og en digital pen. Lyder det bekendt? Så er det nok
fordi konceptet ikke er helt nyt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blandt de største nyheder ved gårsdagens Apple-event var lanceringen af en ny iPad. Ikke en helt almindelig iPad, men en iPad Pro. Som navnet antyder er den skabt til at arbejde på. Derfor er skærmen en del større end på iPad Air. Den er helt oppe på 12,9", og der er tale om en Retina-skærm, som leverer mere end 5 millioner pixels.

Processoren en ny A9X, som skal sørge for, at du kan arbejde ubesværet, hvad enten du laver tunge Powerpoint-præsentationer eller redigerer video. For at du kan skrive ordentligt, er det muligt at tilkøbe det specialdesignede Smart Keyboard og med den nye digitale pen, kaldet Pencil, kan du komme helt ned i detaljerne, når du arbejder i hånden.

Hvis konceptet lyder bekendt, så er det nok fordi ideen bag den nye iPad Pro ikke er helt ny. Den minder ikke så lidt om den Microsoft har markedsført de seneste år med deres Surface-maskiner. Her har vi også at gøre med kraftfulde tablets med tilhørende tastatur og pen, der er skabt til at arbejde på.

Selvom salget ikke har været overvældende har Microsoft ramt et markedsområde, som ikke tidligere har været dækket, og det vil Apple nu også ind på.

iPad Pro bliver således næppe allemandseje, selvom den formentlig er fremragende at se video og spille på. Apple har endda udstyret den med nydesignede højttalere, som skal være i stand til levere lyd af kaliber man ikke almindeligvis er vant til fra en tablet.

Prisen kan dog skræmme en del kunder væk, for du skal slippe 799 dollars for den mest skrabede model og 1079 dollars for den dyreste, der byder på 128 GB hukommelse og 4G. Vil du have et keyboard med koster det 169 dollars, mens pennen koster 99 dollars. Hvad disse priser helt nøjagtig skal omregnes til i danske kroner, er ikke til sige, før produkterne lander herhjemme, hvilket muligvis ikke vil ske før starten af næste. Det er dog ikke ualmindeligt, at de amerikanske priser ganges med ti, når de skal omregnes til danske kroner.

Grundlæggende specs på iPad Pro:

Skærm: 12,9" Retina
Processor: A9X, 64-bit
Netværk: 802.11ac Wi-Fi, MIMO + 4G som tilvalg
Lagerplads: 32 - 128 GB
Styresystem: iOS 9

Se en præsentation af iPad Pro her:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=vtpS71u6_BE[/embed]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S