Apple klar med deres egen Surface

iPad Pro er en stor tablet du kan arbejde på. Som tilbehør fås et specialdesignet
tastatur og en digital pen. Lyder det bekendt? Så er det nok
fordi konceptet ikke er helt nyt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blandt de største nyheder ved gårsdagens Apple-event var lanceringen af en ny iPad. Ikke en helt almindelig iPad, men en iPad Pro. Som navnet antyder er den skabt til at arbejde på. Derfor er skærmen en del større end på iPad Air. Den er helt oppe på 12,9", og der er tale om en Retina-skærm, som leverer mere end 5 millioner pixels.

Processoren en ny A9X, som skal sørge for, at du kan arbejde ubesværet, hvad enten du laver tunge Powerpoint-præsentationer eller redigerer video. For at du kan skrive ordentligt, er det muligt at tilkøbe det specialdesignede Smart Keyboard og med den nye digitale pen, kaldet Pencil, kan du komme helt ned i detaljerne, når du arbejder i hånden.

Hvis konceptet lyder bekendt, så er det nok fordi ideen bag den nye iPad Pro ikke er helt ny. Den minder ikke så lidt om den Microsoft har markedsført de seneste år med deres Surface-maskiner. Her har vi også at gøre med kraftfulde tablets med tilhørende tastatur og pen, der er skabt til at arbejde på.

Selvom salget ikke har været overvældende har Microsoft ramt et markedsområde, som ikke tidligere har været dækket, og det vil Apple nu også ind på.

iPad Pro bliver således næppe allemandseje, selvom den formentlig er fremragende at se video og spille på. Apple har endda udstyret den med nydesignede højttalere, som skal være i stand til levere lyd af kaliber man ikke almindeligvis er vant til fra en tablet.

Prisen kan dog skræmme en del kunder væk, for du skal slippe 799 dollars for den mest skrabede model og 1079 dollars for den dyreste, der byder på 128 GB hukommelse og 4G. Vil du have et keyboard med koster det 169 dollars, mens pennen koster 99 dollars. Hvad disse priser helt nøjagtig skal omregnes til i danske kroner, er ikke til sige, før produkterne lander herhjemme, hvilket muligvis ikke vil ske før starten af næste. Det er dog ikke ualmindeligt, at de amerikanske priser ganges med ti, når de skal omregnes til danske kroner.

Grundlæggende specs på iPad Pro:

Skærm: 12,9" Retina
Processor: A9X, 64-bit
Netværk: 802.11ac Wi-Fi, MIMO + 4G som tilvalg
Lagerplads: 32 - 128 GB
Styresystem: iOS 9

Se en præsentation af iPad Pro her:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=vtpS71u6_BE[/embed]
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos