Rekord mange danskere vil betale overpriser for at få ny iPhone først

Efterspørgslen på den nye iPhone 6s, der lanceres i Tyskland på fredag
er så stor, at BrugteiPhones.dk tager 15 mand af sted for at stå i kø
hele natten foran Apple i Hamborg. Julius Winther fra BrugteiPhones.dk
har samlet en lang venteliste af danskere, som er villige til at betale
overpriser for at være de første ejere af den nye telefon. Han forventer
et boom i brugte iPhones på markedet, når iPhone 6s officielt kommer
til Danmark i oktober.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Apple ikke lancerer en helt ny model, men blot en opgradering af iPhone 6, nemlig iPhone 6S på fredag, er der overraskende stor interesse for den nye telefon, siger Julius Vinther fra Danmarks største forhandler, BrugteiPhones.dk.

"Allerede i juli begyndte vi at få de første forudbestillinger, og nu har vi flere på venteliste end da iPhone 6 kom frem sidste år. Så vi tager 15 mand af sted med soveposer, campingstole og liggeunderlag for sammen med tusindvis af Apple-fans at få fingrene i de nye telefoner. Især er han spændt på at se, hvordan den nye force touch-funktion virker. Force touch gør, at man får flere muligheder frem afhængigt af, hvor hårdt man trykker på skærmen, hvilket kan spare brugerne tid og klik. Den nye skærmfunktion udgør sammen med det opgraderede kamera og den hurtige processor de mest interessante nyheder ved iPhone 6s", mener han.

Det er dog ikke kun for at få nysgerrigheden stillet, at han vælger at bruge over 15 timer i en kø i Hamborg. At sælge nye iPhones, der endnu ikke er kommet til Danmark, har vist sig at være en god forretning, selvom avancen ikke er særlig stor, fordi der skal betales dansk moms oveni den tyske pris.

"Det er fjerde år i træk, vi tager af sted, og i år har interessen været større end hidtil. I år har vi omkring 50 på venteliste mod 15-18 mennesker de tidligere år. Vi sælger iPhone 6s, 16 GB for 7.999 kr. og en 6s Plus 128GB for 10.399 kr., hvilket er omtrent 2.500 kr. højere end de priser telefonerne kommer til at ligge på, når de kommer til Danmark. Og der er mange, der er villige til at betale ekstra for at være first mover", siger Julius Winther, der regner med at iPhone 6s kommer officielt til Danmark i midt oktober.

BrugteiPhones.dk, der i øvrigt skifter navn til 2ndBest.dk, forventer, at der netop fra oktober måned kommer et boom af brugte iPhones på markedet, fordi mange vælger at skifte deres gamle iPhone ud med en ny.

"Det er typisk first moverne, der sælger deres iPhone 6 for at købe en iPhone 6s. Det giver så mulighed for at dem, der ikke ville have økonomi til en helt ny telefon kan købe en nyere telefon brugt. På den måde sørger vi for, at de fleste har råd til at anskaffe sig en iPhone, som jo er den dyreste smartphone på markedet", siger Julius Winther fra BrugteiPhones.dk, der køber og sælger brugte iPhones.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS