Rekord mange danskere vil betale overpriser for at få ny iPhone først

Efterspørgslen på den nye iPhone 6s, der lanceres i Tyskland på fredag
er så stor, at BrugteiPhones.dk tager 15 mand af sted for at stå i kø
hele natten foran Apple i Hamborg. Julius Winther fra BrugteiPhones.dk
har samlet en lang venteliste af danskere, som er villige til at betale
overpriser for at være de første ejere af den nye telefon. Han forventer
et boom i brugte iPhones på markedet, når iPhone 6s officielt kommer
til Danmark i oktober.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Apple ikke lancerer en helt ny model, men blot en opgradering af iPhone 6, nemlig iPhone 6S på fredag, er der overraskende stor interesse for den nye telefon, siger Julius Vinther fra Danmarks største forhandler, BrugteiPhones.dk.

"Allerede i juli begyndte vi at få de første forudbestillinger, og nu har vi flere på venteliste end da iPhone 6 kom frem sidste år. Så vi tager 15 mand af sted med soveposer, campingstole og liggeunderlag for sammen med tusindvis af Apple-fans at få fingrene i de nye telefoner. Især er han spændt på at se, hvordan den nye force touch-funktion virker. Force touch gør, at man får flere muligheder frem afhængigt af, hvor hårdt man trykker på skærmen, hvilket kan spare brugerne tid og klik. Den nye skærmfunktion udgør sammen med det opgraderede kamera og den hurtige processor de mest interessante nyheder ved iPhone 6s", mener han.

Det er dog ikke kun for at få nysgerrigheden stillet, at han vælger at bruge over 15 timer i en kø i Hamborg. At sælge nye iPhones, der endnu ikke er kommet til Danmark, har vist sig at være en god forretning, selvom avancen ikke er særlig stor, fordi der skal betales dansk moms oveni den tyske pris.

"Det er fjerde år i træk, vi tager af sted, og i år har interessen været større end hidtil. I år har vi omkring 50 på venteliste mod 15-18 mennesker de tidligere år. Vi sælger iPhone 6s, 16 GB for 7.999 kr. og en 6s Plus 128GB for 10.399 kr., hvilket er omtrent 2.500 kr. højere end de priser telefonerne kommer til at ligge på, når de kommer til Danmark. Og der er mange, der er villige til at betale ekstra for at være first mover", siger Julius Winther, der regner med at iPhone 6s kommer officielt til Danmark i midt oktober.

BrugteiPhones.dk, der i øvrigt skifter navn til 2ndBest.dk, forventer, at der netop fra oktober måned kommer et boom af brugte iPhones på markedet, fordi mange vælger at skifte deres gamle iPhone ud med en ny.

"Det er typisk first moverne, der sælger deres iPhone 6 for at købe en iPhone 6s. Det giver så mulighed for at dem, der ikke ville have økonomi til en helt ny telefon kan købe en nyere telefon brugt. På den måde sørger vi for, at de fleste har råd til at anskaffe sig en iPhone, som jo er den dyreste smartphone på markedet", siger Julius Winther fra BrugteiPhones.dk, der køber og sælger brugte iPhones.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub