Prisvenlig Philips-skærm med høj opløsning

Philips 258B6 er skabt med øje for ergonomi, billedkvalitet og økonomi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye Philips 258B6-skærm leverer skarpe billeder i Quad HD-opløsning på 2560 x 1440 eller 2560 x 1080 pixels. Hemmeligheden bag panelets høje billedkvalitet er pixeltætheden kombineret med indhold i høj båndbredde via monitorens DisplayPort, HDMI-port og Dual link DVI.

Skærmens AH-IPS-panel garanterer en flot farvegengivelse, hurtig responstid, et lavt strømforbrug og bred betragtningsvinkel.

Skærmen har derudover indbyggede stereohøjtalere og USB 3.0-indgang til hurtig dataoverførsel og smartphoneopladning.

Takket være det avancerede panel på Philips 258B6 har det været muligt at designe en skærmkant på kun 2,5 mm i bredden. Samtidig er den sorte kant inde på skærmen kun 3,5 mm, så brugeren får den optimale visuelle oplevelse på Philips-monitoren.

Nedsætter øjentræthed

På grund af den måde LED-baggrundsbelyste skærme styrer lysintensiteten, kan brugere ofte opleve flimmer og i nogle tilfælde også øjentræthed. Den nye monitor har imidlertid Philips’ Flicker-Free-teknologi, som regulerer lysintensiteten og nedsætter flimmer, så brugeren får en mere behagelig synsoplevelse, også i forbindelse med længere skærmbrug.

God for helbredet

Udover at være fremstillet i bæredygtige materialer og genanvendt plastik, er skærmen også ergonomisk designet. Takket være SmartErgoBase kan skærmen sænkes helt ned til bordpladen, hvilket giver større komfort, hvis man f.eks. har briller med læsefelt, flerstyrke- eller progressive glas.

Desuden kan brugere med forskellig højde nemt indstille skærmen til deres foretrukne vinkel og arbejdshøjde. Det hjælper med at mindske de fysiske belastninger forbundet med en lang arbejdsdag.

Den nye Philips-skærm bliver sat til salg i Danmark i september til en vejledende startpris på 2.799 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S