Spreder lyden virkelig godt

Samsung benytter sig af afprøvede principper i denne nye højttaler, og resultatet er ganske vellykket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det aparte design betyder, at lyden spredes flot hele vejen rundt. Konstruktionen af Samsung Wireless Audio 360-R7 ligner mest af alt et aflangt æg. Men ud over at se spændende ud, har det også den funktion, at det bygger på gamle, afprøvede principper med spredelinser.

I bunden er højttaleren konstrueret, så den spiller ned i en mekanisk linse, som sørger for, at lyden spredes bredt ud af den cirka 1,5 centimeter store sprække. I toppen af højttaleren sidder en diskantenhed, som spiller op i en linse, der både spreder lyden og beskytter selve enheden mod pilfingre og ting, der skulle falde ned over den.

Konstruktionen spreder lyden via akustiske ventiler i top og bund af højttaleren. Det fungerer udmærket.

Når du tænder for højttaleren, spiller den et lille musikstykke og fortæller, at den er klar til at blive tilsluttet. Første opsætning via Wi-Fi er ret omfattende og ret vanskelig i forhold til, hvordan man normalt kan sætte noget sådant op.

Du skal frem og tilbage mellem Wi-Fi-opsætning og Samsungs app nogle gange, før det virker. Men når det først er oppe at køre, virker det godt og enkelt. På selve højttaleren er der enkelte touchknapper, så du kan styre den uden brug af en app.

Du kan hænge højttaleren i loftet med et kabel, som er tilkøb. Det er da ret fikst!

Lyden spredes godt ud – ikke kun til siderne men også opad på grund af den topplacerede diskant. Så højttaleren kan både stå på gulvet, på stativ og hænge i loftet (de to sidste placeringer kræver ekstra tilbehør).

Mellemtonen og diskanten er åbne, ret artikulerede og detaljerige. Men vi savner dybde og tyngde i bunden. Ikke kun bassen, men i lige så høj grad nedre mellemtone, hvorfor lydbilledet altid bliver lidt tyndt og luftigt uden den saft og kraft, du finder hos de øvrige testdeltagere.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S