Spreder lyden virkelig godt

Samsung benytter sig af afprøvede principper i denne nye højttaler, og resultatet er ganske vellykket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det aparte design betyder, at lyden spredes flot hele vejen rundt. Konstruktionen af Samsung Wireless Audio 360-R7 ligner mest af alt et aflangt æg. Men ud over at se spændende ud, har det også den funktion, at det bygger på gamle, afprøvede principper med spredelinser.

I bunden er højttaleren konstrueret, så den spiller ned i en mekanisk linse, som sørger for, at lyden spredes bredt ud af den cirka 1,5 centimeter store sprække. I toppen af højttaleren sidder en diskantenhed, som spiller op i en linse, der både spreder lyden og beskytter selve enheden mod pilfingre og ting, der skulle falde ned over den.

Konstruktionen spreder lyden via akustiske ventiler i top og bund af højttaleren. Det fungerer udmærket.

Når du tænder for højttaleren, spiller den et lille musikstykke og fortæller, at den er klar til at blive tilsluttet. Første opsætning via Wi-Fi er ret omfattende og ret vanskelig i forhold til, hvordan man normalt kan sætte noget sådant op.

Du skal frem og tilbage mellem Wi-Fi-opsætning og Samsungs app nogle gange, før det virker. Men når det først er oppe at køre, virker det godt og enkelt. På selve højttaleren er der enkelte touchknapper, så du kan styre den uden brug af en app.

Du kan hænge højttaleren i loftet med et kabel, som er tilkøb. Det er da ret fikst!

Lyden spredes godt ud – ikke kun til siderne men også opad på grund af den topplacerede diskant. Så højttaleren kan både stå på gulvet, på stativ og hænge i loftet (de to sidste placeringer kræver ekstra tilbehør).

Mellemtonen og diskanten er åbne, ret artikulerede og detaljerige. Men vi savner dybde og tyngde i bunden. Ikke kun bassen, men i lige så høj grad nedre mellemtone, hvorfor lydbilledet altid bliver lidt tyndt og luftigt uden den saft og kraft, du finder hos de øvrige testdeltagere.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS