Ny Sonos-software tilpasser lyden til dit rum

Trueplayer en ny funktion i Sonos-app'en, som justerer højttalernes lyd efter rummets indretning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er de færreste hjem, der har en perfekt akustik. Højttalerens placering og det rum, den befinder sig i, påvirker lyden enormt. Normalt skal der foretages en indviklet kalibrering for at tilpasse højttalere. Ved hjælp af Trueplay kan alle dog nu justere sin højttaler med et tryk på en knap, sådan at musikken får de bedste betingelser og lyder optimalt i alle rum.

Vi mødtes med Sonos i sidste uge og fik en demonstration af den nye funktion. Der var klart en effekt at høre, efter en Sonos Play:1 blev tunet med Trueplay.

“Trueplay er et revolutionerende system, der sikrer musikelskere, at de hører den musik, deres yndlingskunstnere arbejdede på at producere, uafhængigt af rummets akustik og højttalerens placering,” sagde Sonos’ administrerende direktør, John MacFarlane. “Nu findes der en nem og pålidelig proces, som gør det muligt at høre musik af samme kvalitet som i et musikstudie - i alle hjemmets rum.”

Ved hjælp af Sonos-app'en, mikrofonen på en iPhone eller iPad og en speciel tone, der udsendes fra Sonos-højttaleren, analyserer systemet, hvordan vægge, møbler, glas og andre overflader reflekterer lyden i et rum. Via softwaren justeres derefter den pågældende højttaler, så musikken lyder så godt som muligt.

“Vores kompetenceområde har udviklet sig. Hvor vi før konstant arbejdede på at forbedre den generelle lyd af alle vores højttalere, er vi gået over til at tilpasse dem: først i forhold til rummet - og i fremtiden i forhold til personen, aktiviteten og indholdet,” fortalte Giles Martin, der er musikproducer, komponist og lydchef hos Sonos.

“Vi er besatte af at forbedre musikoplevelsen i hjemmet, og her skal der tages hensyn til rum med dårlig akustik. At justere et rum er det første af mange softwareforbedringer, der giver lytterne en fyldigere og mere personlig oplevelse, samtidig med at kunstnerne får en helt ny kreativ scene.”

Til at begynde med bliver Trueplay tilgængeligt på alle Sonos Play:1-, Sonos Play:3, Sonos Play:5-højttalere og vil efterhånden fortsætte gennem hele Sonos-udvalget. Indtil videre vil funktionen kun være tilgængelig på iOS-enheder, og det er tvivlsomt om den kommer til Android og andre systemer, da den skal kende den enkelte mikrofon i enhederne for at virke ordentligt.

Trueplay kommer med i en opdatering af Sonos-app'en inden jul.

Sammen med den nye funktion afslørede Sonos også en helt ny højttaler. Den kan du læse om her.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste Android-ekspert?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S