Ny Sonos-software tilpasser lyden til dit rum

Trueplayer en ny funktion i Sonos-app'en, som justerer højttalernes lyd efter rummets indretning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er de færreste hjem, der har en perfekt akustik. Højttalerens placering og det rum, den befinder sig i, påvirker lyden enormt. Normalt skal der foretages en indviklet kalibrering for at tilpasse højttalere. Ved hjælp af Trueplay kan alle dog nu justere sin højttaler med et tryk på en knap, sådan at musikken får de bedste betingelser og lyder optimalt i alle rum.

Vi mødtes med Sonos i sidste uge og fik en demonstration af den nye funktion. Der var klart en effekt at høre, efter en Sonos Play:1 blev tunet med Trueplay.

“Trueplay er et revolutionerende system, der sikrer musikelskere, at de hører den musik, deres yndlingskunstnere arbejdede på at producere, uafhængigt af rummets akustik og højttalerens placering,” sagde Sonos’ administrerende direktør, John MacFarlane. “Nu findes der en nem og pålidelig proces, som gør det muligt at høre musik af samme kvalitet som i et musikstudie - i alle hjemmets rum.”

Ved hjælp af Sonos-app'en, mikrofonen på en iPhone eller iPad og en speciel tone, der udsendes fra Sonos-højttaleren, analyserer systemet, hvordan vægge, møbler, glas og andre overflader reflekterer lyden i et rum. Via softwaren justeres derefter den pågældende højttaler, så musikken lyder så godt som muligt.

“Vores kompetenceområde har udviklet sig. Hvor vi før konstant arbejdede på at forbedre den generelle lyd af alle vores højttalere, er vi gået over til at tilpasse dem: først i forhold til rummet - og i fremtiden i forhold til personen, aktiviteten og indholdet,” fortalte Giles Martin, der er musikproducer, komponist og lydchef hos Sonos.

“Vi er besatte af at forbedre musikoplevelsen i hjemmet, og her skal der tages hensyn til rum med dårlig akustik. At justere et rum er det første af mange softwareforbedringer, der giver lytterne en fyldigere og mere personlig oplevelse, samtidig med at kunstnerne får en helt ny kreativ scene.”

Til at begynde med bliver Trueplay tilgængeligt på alle Sonos Play:1-, Sonos Play:3, Sonos Play:5-højttalere og vil efterhånden fortsætte gennem hele Sonos-udvalget. Indtil videre vil funktionen kun være tilgængelig på iOS-enheder, og det er tvivlsomt om den kommer til Android og andre systemer, da den skal kende den enkelte mikrofon i enhederne for at virke ordentligt.

Trueplay kommer med i en opdatering af Sonos-app'en inden jul.

Sammen med den nye funktion afslørede Sonos også en helt ny højttaler. Den kan du læse om her.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S