Ny Sonos-software tilpasser lyden til dit rum

Trueplayer en ny funktion i Sonos-app'en, som justerer højttalernes lyd efter rummets indretning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er de færreste hjem, der har en perfekt akustik. Højttalerens placering og det rum, den befinder sig i, påvirker lyden enormt. Normalt skal der foretages en indviklet kalibrering for at tilpasse højttalere. Ved hjælp af Trueplay kan alle dog nu justere sin højttaler med et tryk på en knap, sådan at musikken får de bedste betingelser og lyder optimalt i alle rum.

Vi mødtes med Sonos i sidste uge og fik en demonstration af den nye funktion. Der var klart en effekt at høre, efter en Sonos Play:1 blev tunet med Trueplay.

“Trueplay er et revolutionerende system, der sikrer musikelskere, at de hører den musik, deres yndlingskunstnere arbejdede på at producere, uafhængigt af rummets akustik og højttalerens placering,” sagde Sonos’ administrerende direktør, John MacFarlane. “Nu findes der en nem og pålidelig proces, som gør det muligt at høre musik af samme kvalitet som i et musikstudie - i alle hjemmets rum.”

Ved hjælp af Sonos-app'en, mikrofonen på en iPhone eller iPad og en speciel tone, der udsendes fra Sonos-højttaleren, analyserer systemet, hvordan vægge, møbler, glas og andre overflader reflekterer lyden i et rum. Via softwaren justeres derefter den pågældende højttaler, så musikken lyder så godt som muligt.

“Vores kompetenceområde har udviklet sig. Hvor vi før konstant arbejdede på at forbedre den generelle lyd af alle vores højttalere, er vi gået over til at tilpasse dem: først i forhold til rummet - og i fremtiden i forhold til personen, aktiviteten og indholdet,” fortalte Giles Martin, der er musikproducer, komponist og lydchef hos Sonos.

“Vi er besatte af at forbedre musikoplevelsen i hjemmet, og her skal der tages hensyn til rum med dårlig akustik. At justere et rum er det første af mange softwareforbedringer, der giver lytterne en fyldigere og mere personlig oplevelse, samtidig med at kunstnerne får en helt ny kreativ scene.”

Til at begynde med bliver Trueplay tilgængeligt på alle Sonos Play:1-, Sonos Play:3, Sonos Play:5-højttalere og vil efterhånden fortsætte gennem hele Sonos-udvalget. Indtil videre vil funktionen kun være tilgængelig på iOS-enheder, og det er tvivlsomt om den kommer til Android og andre systemer, da den skal kende den enkelte mikrofon i enhederne for at virke ordentligt.

Trueplay kommer med i en opdatering af Sonos-app'en inden jul.

Sammen med den nye funktion afslørede Sonos også en helt ny højttaler. Den kan du læse om her.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job