Stuevenlig lyd

Loop er den stuevenlige løsning. Den kan hænges op på væggen og har masser af tilslutningsmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Libratone gør det næsten altid godt i vores test, og det gælder også Loop. Dels er konceptet, hvor du kan skifte fronten til forskellige farver, ganske tiltalende for mange. Dels er den runde Loop møbleringsvenlig. Du kan stille den frit ved hjælp af de medfølgende fødder – på gulv eller reol – men du kan også hænge den op på væggen. Den smalle runde højttaler kan blive en del af stuens indretning.

Der medfølger en lille fod, så du kan stille Libratone på et bord eller reol. Vinklingen af foden er for stejl til, at højttaleren kan stilles på et gulv.

Der er masser af tilslutningsmuligheder: AirPlay, Bluetooth, USB eller minijack. Du kan endda tilslutte via NFC, så har du ikke lige fået installeret den tilhørende app på din smartphone eller tablet, kan du let streame de nyeste tunes fra Spotify med det samme. En fleksibel højttaler.

Højttaleren kan også hænges op på en væg, og den fås i en række forskellige farver.

Lydmæssigt er Libratone Loop ret neddæmpet. Det er fra første øjeblik klart, at Loop ikke kan levere samme solide lydtryk ud i stuen som Denons eller Harman/Kardons testdeltager, og du får ikke helt den lydspredning, som du finder hos Samsung. Men lyden kommer alligevel fint ud, og hænger du højttaleren op på væggen eller stiller den, så den kan spille frit ud i rummet, vil du opleve et meget homogent og lækkert lydbillede.

Især mellemtonen er gennemsigtig, og dis-kanten er dejlig luftig. Vi savner lidt af den dybe bas, du finder hos Denon og Harman/Kardon, og derfor er Libratone ikke her en vinder målt på ren lydkvalitet. Men den er suveræn, når det handler om at indgå i hjemmets indretning.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S