Stuevenlig lyd

Loop er den stuevenlige løsning. Den kan hænges op på væggen og har masser af tilslutningsmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Libratone gør det næsten altid godt i vores test, og det gælder også Loop. Dels er konceptet, hvor du kan skifte fronten til forskellige farver, ganske tiltalende for mange. Dels er den runde Loop møbleringsvenlig. Du kan stille den frit ved hjælp af de medfølgende fødder – på gulv eller reol – men du kan også hænge den op på væggen. Den smalle runde højttaler kan blive en del af stuens indretning.

Der medfølger en lille fod, så du kan stille Libratone på et bord eller reol. Vinklingen af foden er for stejl til, at højttaleren kan stilles på et gulv.

Der er masser af tilslutningsmuligheder: AirPlay, Bluetooth, USB eller minijack. Du kan endda tilslutte via NFC, så har du ikke lige fået installeret den tilhørende app på din smartphone eller tablet, kan du let streame de nyeste tunes fra Spotify med det samme. En fleksibel højttaler.

Højttaleren kan også hænges op på en væg, og den fås i en række forskellige farver.

Lydmæssigt er Libratone Loop ret neddæmpet. Det er fra første øjeblik klart, at Loop ikke kan levere samme solide lydtryk ud i stuen som Denons eller Harman/Kardons testdeltager, og du får ikke helt den lydspredning, som du finder hos Samsung. Men lyden kommer alligevel fint ud, og hænger du højttaleren op på væggen eller stiller den, så den kan spille frit ud i rummet, vil du opleve et meget homogent og lækkert lydbillede.

Især mellemtonen er gennemsigtig, og dis-kanten er dejlig luftig. Vi savner lidt af den dybe bas, du finder hos Denon og Harman/Kardon, og derfor er Libratone ikke her en vinder målt på ren lydkvalitet. Men den er suveræn, når det handler om at indgå i hjemmets indretning.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS