Massivt lydbillede på batteri

Kombinationen af AirPlay, Bluetooth og batteridrift gør Onyx til en yderst fleksibel højttaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne højttaler har næsten fået klassikerstatus med sit ikoniske design. En helt rund højttaler med integreret fod i form af en cirkulær aluminiumsring – og så i øvrigt udført med læder på bagsiden.

Harman/Kardon Onyx ligner intet andet, og vi forstår godt dens store succes. For det er ikke bare design for designets skyld. Den runde form giver rigtig god mening rent akustisk – den forhindrer de såkaldte stående lydbøjler, som kan sløre lydbilledet. Samtidig sikrer den en meget solid konstruktion.

Helt rund og bygget i smukke materialer. Bagpå er der en bas-enhed, som fremhæver de dybeste frekvenser.

Bagpå sidder en passiv bas, som styrker den dybe bas, og da enheden vinkler let nedad, vil den også spille mod gulvet, som vil booste bassen. Disse faktorer tilsammen betyder, at Onyx kan spille endog meget højt, og du skal pænt op i lydtryk, før den begynder at lyde klemt. På dette punkt når den næsten op på niveau med den fremragende Denon.

Lydmæssigt har Onyx dog ikke den finesse, som Denon kan præstere, selvom det er tæt på. Til gengæld er Onyx mere placeringsvenlig, og så har den både Bluetooth og AirPlay.

Endvidere er der indbygget batteri, så du kan tage højttaleren med ud i for eksempel haven og streame musik direkte til den. Batteriet har op til 6 timers spilletid på en opladning, og du kan tilslutte via NFC, så det er let for alle, der er i nærheden af højttaleren.

Den store aluring fungerer også som stativ. På siden og toppen er der symboler for kilder og volumen.

Onyx napper en klar andenplads efter Denon, der alene vinder på sin lydkvalitet. Er målet en fleksibel og samtidig yderst velspillende højttaler til stuen eller haven, er Onyx det helt oplagte valg. Den får vores Anbefaling.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,