Mobilnettet bliver backup for bredbåndslinjen

TDC Erhvervs kunder kan se frem til ekstra driftsikkerhed på deres
bredbåndslinjer. Således er en mobil backup-forbindelse indbygget i de
routere, der fremover medfølger til TDC Erhvervs bredbåndsforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Vi ved, at driftsikkerhed betyder utrolig meget for erhvervskunder. Et udfald på blot få minutter kan betyde tabt fortjeneste, hvis eksempelvis en dankort-terminal er nede i en butik. Derfor har vi undersøgt, hvordan vi har kunnet sikre kunderne endnu bedre, hvis uheldet nu skulle være ude", siger koncerndirektør Jens Munch-Hansen fra TDC Erhverv.

Den nye router har et trådløst modem med et TDC-simkort indbygget. I tilfælde af nedbrud, eksempelvis et overgravet kabel, vil routeren automatisk slå over på en mobil bredbåndsforbindelse.

"Mobilnettet er blevet et stærkt supplement til de kablede forbindelser, og efter vi færdiggjorde udbygningen af vores mobilnet tidligere på året, har vi nu både det hurtigste og bedst dækkende mobilnetværk i Danmark. De er oplagt, at vi nu udnytter den kapacitet til fordel for vores erhvervskunder", fortæller Jens Munch-Hansen.

Routeren vil blive leveret til hovedparten alle nye kunder, der køber bredbånd hos TDC Erhverv, mens eksisterende kunder har mulighed for at tilkøbe den eller få den tilbudt ved opgradering af deres eksisterende bredbåndsforbindelse. Nogle typer af fiberbredbånd understøtter dog ikke routeren.

FAKTA

• Mobil backup til bredbåndsprodukter kaldes TDC Redundans Mobil og leveres på alle xDSL-bredbåndsabonnementer til virksomheder, ligesom den også indgår i nogle af TDC Erhvervs fiberprodukter til erhvervslivet
• Enkelte fiberprodukter benytter sig af en anden type router, og de vil derfor ikke kunne benytte sig af mobil backup. Her er der mulighed for tilkøb af en anden variant af mobil backup til disse løsninger
TDC Group er Skandinaviens foretrukne udbyder af kommunikationsløsninger og home entertainment. Døgnet rundt sikrer koncernen millioner af skandinaviske husstande hurtig og let adgang til musik, tv og film på alle platforme, når som helst og hvor som helst. TDC Group ejer og driver fiber-, kobber-, coax- og mobilnet og er med sit pan-nordiske netværk den vigtigste udbyder af avancerede netværksløsninger til både store og små virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S