Mobilnettet bliver backup for bredbåndslinjen

TDC Erhvervs kunder kan se frem til ekstra driftsikkerhed på deres
bredbåndslinjer. Således er en mobil backup-forbindelse indbygget i de
routere, der fremover medfølger til TDC Erhvervs bredbåndsforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Vi ved, at driftsikkerhed betyder utrolig meget for erhvervskunder. Et udfald på blot få minutter kan betyde tabt fortjeneste, hvis eksempelvis en dankort-terminal er nede i en butik. Derfor har vi undersøgt, hvordan vi har kunnet sikre kunderne endnu bedre, hvis uheldet nu skulle være ude", siger koncerndirektør Jens Munch-Hansen fra TDC Erhverv.

Den nye router har et trådløst modem med et TDC-simkort indbygget. I tilfælde af nedbrud, eksempelvis et overgravet kabel, vil routeren automatisk slå over på en mobil bredbåndsforbindelse.

"Mobilnettet er blevet et stærkt supplement til de kablede forbindelser, og efter vi færdiggjorde udbygningen af vores mobilnet tidligere på året, har vi nu både det hurtigste og bedst dækkende mobilnetværk i Danmark. De er oplagt, at vi nu udnytter den kapacitet til fordel for vores erhvervskunder", fortæller Jens Munch-Hansen.

Routeren vil blive leveret til hovedparten alle nye kunder, der køber bredbånd hos TDC Erhverv, mens eksisterende kunder har mulighed for at tilkøbe den eller få den tilbudt ved opgradering af deres eksisterende bredbåndsforbindelse. Nogle typer af fiberbredbånd understøtter dog ikke routeren.

FAKTA

• Mobil backup til bredbåndsprodukter kaldes TDC Redundans Mobil og leveres på alle xDSL-bredbåndsabonnementer til virksomheder, ligesom den også indgår i nogle af TDC Erhvervs fiberprodukter til erhvervslivet
• Enkelte fiberprodukter benytter sig af en anden type router, og de vil derfor ikke kunne benytte sig af mobil backup. Her er der mulighed for tilkøb af en anden variant af mobil backup til disse løsninger
TDC Group er Skandinaviens foretrukne udbyder af kommunikationsløsninger og home entertainment. Døgnet rundt sikrer koncernen millioner af skandinaviske husstande hurtig og let adgang til musik, tv og film på alle platforme, når som helst og hvor som helst. TDC Group ejer og driver fiber-, kobber-, coax- og mobilnet og er med sit pan-nordiske netværk den vigtigste udbyder af avancerede netværksløsninger til både store og små virksomheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S