Nye Microsoft-mobiler kan bruges som PC

Microsoft er klar med en nye topmobiler, som i et snuptag kan sluttes til en PC-skærm og bruges som computer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De seneste mange Microsoft-mobiler har hørt til i lavpris-segmentet, og det er efterhånden rigtig længe siden, at vi har set en ny hi-end smartphone fra Microsoft.

Ventetiden er imidlertid forbi, for i går kunne Microsoft løfte sløret for Lumia 950 og Lumia 950 XL, som leverer den mobile Windows-oplevelse i en luksus-pakke.

Mobilerne er de første til at udnytte Windows 10, som er skabt til at fungere på tværs af platforme. Således er det muligt at anvende de nye Lumia-mobiler som en fuldt fungerende PC. Slut den blot til din computerskærm med, så kan du arbejde på den, som du ville arbejde på en stationær Windows-computer.

Den tilsluttes via Microsoft Display Dock, der fås som tilbehør, og her kan du også koble mus og keyboard til.

Mobilerne er forsynet med nyt PureView kamera, der skyder foto på 20 MP og video i 4K, og har en avanceret blitz, der tilpasser sig lyset samt hurtig autofokus.

Lumia 950 er Lumia 950 XL kan købes i udvalgte lande fra november. Om Danmark er blandt disse vides endnu ikke, og priserne er heller ikke afsløret endnu. Men at dømme ud fra de euro-priserne, kommer mobilerne til at ligge i et rimeligt leje: Lumia 950 koster 599 euro, mens Lumia 950 XL koster 699 euro.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)