Nye Microsoft-mobiler kan bruges som PC

Microsoft er klar med en nye topmobiler, som i et snuptag kan sluttes til en PC-skærm og bruges som computer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De seneste mange Microsoft-mobiler har hørt til i lavpris-segmentet, og det er efterhånden rigtig længe siden, at vi har set en ny hi-end smartphone fra Microsoft.

Ventetiden er imidlertid forbi, for i går kunne Microsoft løfte sløret for Lumia 950 og Lumia 950 XL, som leverer den mobile Windows-oplevelse i en luksus-pakke.

Mobilerne er de første til at udnytte Windows 10, som er skabt til at fungere på tværs af platforme. Således er det muligt at anvende de nye Lumia-mobiler som en fuldt fungerende PC. Slut den blot til din computerskærm med, så kan du arbejde på den, som du ville arbejde på en stationær Windows-computer.

Den tilsluttes via Microsoft Display Dock, der fås som tilbehør, og her kan du også koble mus og keyboard til.

Mobilerne er forsynet med nyt PureView kamera, der skyder foto på 20 MP og video i 4K, og har en avanceret blitz, der tilpasser sig lyset samt hurtig autofokus.

Lumia 950 er Lumia 950 XL kan købes i udvalgte lande fra november. Om Danmark er blandt disse vides endnu ikke, og priserne er heller ikke afsløret endnu. Men at dømme ud fra de euro-priserne, kommer mobilerne til at ligge i et rimeligt leje: Lumia 950 koster 599 euro, mens Lumia 950 XL koster 699 euro.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos