Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Sådan ser Facebooks nye "Synes ikke godt om"-knap ud

Det er slut med kun at være positiv på Facebook. Med den nye Reactions-knap kan du vise et større spektre af følelser.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er slut med kun at være positiv på Facebook. Med den nye Reactions-knap kan du vise et større spektre af følelser

Enten kan du "synes godt om", eller også har du ikke noget at skulle have sagt - i hvert fald ikke hvis du vil anvende Facebooks indbyggede mekanismer. Men det er der nu ved at blive lavet om på. For nylig meldte Facebook CEO, Mark Zuckerberg, ud, at arbejdet med en ny "Synes ikke godt om"-knap var i gang, men samtidig fortalte han også, at den ikke ville blive et negativt modstykke til "Synes godt om"-knappen, da frygten for at den ville blive misbrugt var stor.

Nu får vi så endelig lov at se, hvordan den nye knap ser ud. Reactions, som den er blevet døbt, bliver lige nu testet i Irland og Spanien, og den består ikke bare af et ekstra ikon, men af seks nye emojis, som breder spekteret af følelser ud. Udover den klassisk tommelfinger op, kan du vise din kærlighed med et hjerte, din begejstring med "Yay"-knappen og et grin med "Haha"-knappen. Der er ingen nedadvandt tommelfinger, men du kan vise misfornøjelse med den triste "Sad"-knap eller den vrede "Angry"-knap. Overraskelse eller fascination kan vises med "Wow"-knappen.

Hvornår den nye knap bliver rullet i Danmark, og om den overhovedet kommer i den nuværende form er uvist. Facebook skal først se, hvordan det går i Irland og Spanien. Derefter vil tjenesten muligvis optimere funktionen, inden den rammer resten af verden. At ændre på "Synes godt om"-funktionalitet er nemlig ikke noget, der bliver taget let på. Simpliciteten i den opadvendte tommelfinger har været essentiel for tjenesten og er fasttømret i brugernes forståelse af det at gå på Facebook. Så det kan ikke være uden rysten på hænderne, at Mark Zuckerberg og Facebook-holdet piller ved den.  

Se en demonstration af den nye Reactions-knap her: 

https://www.facebook.com/chris.cox/videos/10101920404101583/?hc_location=ufi




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere