Ugens bedste elektronik-køb

Der er rigtig gode penge at spare på Samsungs topmobil samt flere andre gode gadgets. Vi har fundet ugens bedste køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er rigtig gode penge at spare på Samsungs topmobil samt flere andre gode gadgets. Vi har fundet ugens bedste køb

Er det tid til en ny mobil og er kun det bedste godt nok, så er Samsung Galaxy 6S edge den rette at gå efter. Den buede skærm giver mobilen et raffineret look samt en flot billedoplevelse. Den er samtidig spækket med power og har et væld af smarte funktioner. Den fik derfor en topkarakter samt en titel som testvinder i Alt om DATAs test af smartphones – læs testen af Samsung Galaxy 6S edge her.

Prisen var utrolig pebret, da den kom på markedet. Du måtte slippe 6.999 kroner for den billigste version. Nu er prisen imidlertid faldet mere end to tusind kroner – se prisen på Samsung Galaxy 6S edge her.

samsung-galaxy-s6-testvinder

Har du brug for både en bærbar og en tablet, så er der ingen grund til at investere i to forskellige maskiner. Med Asus Transformer Book T100  CHI får du begge dele i samme enhed. Brug den som en almindelig bærbar, når du skriver tekster og arbejder med seriøse opgaver og tag tastaturet af, når du blot vil brug skærmen til film, spil og internet-surfing. Løsningen fungerer glimrende, og der er tale om en rigtig fin lille maskine. Datatid var således begejstrede for den – læs testen af Asus Transformer Book T100 CHI.

Prisen var 3.499 kroner, da den kom på markedet, men du kan få den væsentligt billigere nu – se prisen på Asus Transformer Book T100CHI her.

asus-transformer-book-chi-testvinder

 

 

En 3D-printer gør det muligt at printe stort set alt hvad fantasien tillader til i tredimensionelt format. Priserne har dog været høje, men nu er de kommet ned i et leje, hvor de fleste kan være med. da Vinci Jr. 1.0 fra XYZ er en af de billigste på markedet, men gør det ikke desto mindre muligt at få flotte resultater. På trods af visse kritikpunkter var Alt om DATA godt tilfredse med den – læs testen af XYZ Vinci Jr. 1.0 her.

Den kostede 3.999 kroner, da den kom på markedet, men der er gode penge at spare på den nu – se prisen på XYZ da Vinci Jr. 1.0 her.

da-vinci-junior-1-0

Det er svært at undvære en god mus, når du arbejder ved computeren. Med Logitech MX Master er du sikret en mus af enestående kvalitet, forsynet med de nyeste funktioner til at navigere på PC’en. Alt om DATA var utrolig imponeret over den – læs anmeldelsen af Logitech MX Master her.

Du måtte betale 899 kroner for musen, da den kom på markedet, men der er flere hundrede kroner at spare på den nu – se prisen på Logitech MX Master her.

logitech-mx-master-anb

Vi er dybt afhængige af internettet i vores hverdag. Derfor er det vigtigt med en hurtig og stabil forbindelse i hjemmet. Det får du med Linksys EA8500, der har den nyeste Wi-Fi-teknologi og er forsynet med et væld af smarte funktioner, som giver dig et toptunet netværk i hjemmet. Alt om DATA var der overordentligt begejstrede for routeren, som fik en topkarakter i bladets test – læs anmeldelsen af Linksys EA8500 her.

Prisen var 2.500 kroner, da routeren kom på markedet, men den er faldet en hel del nu – se prisen på Linksys EA8500 her.

linksys-ea8500-anb

 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S