Philips hørebøffer passer på børnene

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære

"Vi har set på forældres frygt og måden, børn bruger hovedtelefoner på, og designet SHK4000 specielt til børn: Ikke blot ser den festlig ud og har lang holdbarhed, den er også virkelig sikker at bruge", fortæller Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Først og fremmest er der en indbygget »bremse«, så lyden ikke kan komme over 85 dB. Dermed kan musikken ikke ødelægge ørerne. Desuden bruger den Bluetooth, og derfor er der ingen ledninger, børnene kan blive viklet ind i. Ligesom de heller ikke risikerer at hive en dyr tablet på gulvet, hvis de pludselig flytter sig.

At parre den trådløst med en smartphone eller en tablet er så let, at børnene selv finder ud af det hurtigt.

Hovedbåndet vejer næsten intet og kan justeres i takt med at barnet vokser. De bløde ørepuder er behagelige at have på – og batteriet kan levere musik i op til ni timer. Opladningen sker via et usb-stik. Til de børn, der har deres egen smartphone, er der indbygget mikrofon i hovedtelefonerne, så de også kan bruges til telefonsamtaler.

Hovedtelefonen findes i to kække farvekombinationer: Lilla- blå og i to blå nuancer. Der følger også et ark klistermærke med, så børnene kan gøre hovedtelefonen mere personlig.

Den vejledende pris er 499 kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub