Philips hørebøffer passer på børnene

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære

"Vi har set på forældres frygt og måden, børn bruger hovedtelefoner på, og designet SHK4000 specielt til børn: Ikke blot ser den festlig ud og har lang holdbarhed, den er også virkelig sikker at bruge", fortæller Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Først og fremmest er der en indbygget »bremse«, så lyden ikke kan komme over 85 dB. Dermed kan musikken ikke ødelægge ørerne. Desuden bruger den Bluetooth, og derfor er der ingen ledninger, børnene kan blive viklet ind i. Ligesom de heller ikke risikerer at hive en dyr tablet på gulvet, hvis de pludselig flytter sig.

At parre den trådløst med en smartphone eller en tablet er så let, at børnene selv finder ud af det hurtigt.

Hovedbåndet vejer næsten intet og kan justeres i takt med at barnet vokser. De bløde ørepuder er behagelige at have på – og batteriet kan levere musik i op til ni timer. Opladningen sker via et usb-stik. Til de børn, der har deres egen smartphone, er der indbygget mikrofon i hovedtelefonerne, så de også kan bruges til telefonsamtaler.

Hovedtelefonen findes i to kække farvekombinationer: Lilla- blå og i to blå nuancer. Der følger også et ark klistermærke med, så børnene kan gøre hovedtelefonen mere personlig.

Den vejledende pris er 499 kroner.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS