Philips hørebøffer passer på børnene

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære

"Vi har set på forældres frygt og måden, børn bruger hovedtelefoner på, og designet SHK4000 specielt til børn: Ikke blot ser den festlig ud og har lang holdbarhed, den er også virkelig sikker at bruge", fortæller Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Først og fremmest er der en indbygget »bremse«, så lyden ikke kan komme over 85 dB. Dermed kan musikken ikke ødelægge ørerne. Desuden bruger den Bluetooth, og derfor er der ingen ledninger, børnene kan blive viklet ind i. Ligesom de heller ikke risikerer at hive en dyr tablet på gulvet, hvis de pludselig flytter sig.

At parre den trådløst med en smartphone eller en tablet er så let, at børnene selv finder ud af det hurtigt.

Hovedbåndet vejer næsten intet og kan justeres i takt med at barnet vokser. De bløde ørepuder er behagelige at have på – og batteriet kan levere musik i op til ni timer. Opladningen sker via et usb-stik. Til de børn, der har deres egen smartphone, er der indbygget mikrofon i hovedtelefonerne, så de også kan bruges til telefonsamtaler.

Hovedtelefonen findes i to kække farvekombinationer: Lilla- blå og i to blå nuancer. Der følger også et ark klistermærke med, så børnene kan gøre hovedtelefonen mere personlig.

Den vejledende pris er 499 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S