Philips hørebøffer passer på børnene

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære

"Vi har set på forældres frygt og måden, børn bruger hovedtelefoner på, og designet SHK4000 specielt til børn: Ikke blot ser den festlig ud og har lang holdbarhed, den er også virkelig sikker at bruge", fortæller Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Først og fremmest er der en indbygget »bremse«, så lyden ikke kan komme over 85 dB. Dermed kan musikken ikke ødelægge ørerne. Desuden bruger den Bluetooth, og derfor er der ingen ledninger, børnene kan blive viklet ind i. Ligesom de heller ikke risikerer at hive en dyr tablet på gulvet, hvis de pludselig flytter sig.

At parre den trådløst med en smartphone eller en tablet er så let, at børnene selv finder ud af det hurtigt.

Hovedbåndet vejer næsten intet og kan justeres i takt med at barnet vokser. De bløde ørepuder er behagelige at have på – og batteriet kan levere musik i op til ni timer. Opladningen sker via et usb-stik. Til de børn, der har deres egen smartphone, er der indbygget mikrofon i hovedtelefonerne, så de også kan bruges til telefonsamtaler.

Hovedtelefonen findes i to kække farvekombinationer: Lilla- blå og i to blå nuancer. Der følger også et ark klistermærke med, så børnene kan gøre hovedtelefonen mere personlig.

Den vejledende pris er 499 kroner.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S