Philips hørebøffer passer på børnene

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips SHK4000 skåner hørelsen, har ingen farlige ledninger og er lette at bære

"Vi har set på forældres frygt og måden, børn bruger hovedtelefoner på, og designet SHK4000 specielt til børn: Ikke blot ser den festlig ud og har lang holdbarhed, den er også virkelig sikker at bruge", fortæller Key Account Manager Peter Linnet fra Gibson Innovations, som står bag Philips’ audioprodukter.

Først og fremmest er der en indbygget »bremse«, så lyden ikke kan komme over 85 dB. Dermed kan musikken ikke ødelægge ørerne. Desuden bruger den Bluetooth, og derfor er der ingen ledninger, børnene kan blive viklet ind i. Ligesom de heller ikke risikerer at hive en dyr tablet på gulvet, hvis de pludselig flytter sig.

At parre den trådløst med en smartphone eller en tablet er så let, at børnene selv finder ud af det hurtigt.

Hovedbåndet vejer næsten intet og kan justeres i takt med at barnet vokser. De bløde ørepuder er behagelige at have på – og batteriet kan levere musik i op til ni timer. Opladningen sker via et usb-stik. Til de børn, der har deres egen smartphone, er der indbygget mikrofon i hovedtelefonerne, så de også kan bruges til telefonsamtaler.

Hovedtelefonen findes i to kække farvekombinationer: Lilla- blå og i to blå nuancer. Der følger også et ark klistermærke med, så børnene kan gøre hovedtelefonen mere personlig.

Den vejledende pris er 499 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job