Din gamle mobil er penge værd

3 er klar med konceptet Byt-til-nyt. Fra i dag kan du indlevere din gamle mobil hos 3 og få telefonens værdi fratrukket i prisen, når du køber en ny.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



Det er højsæson for lanceringer af nye smartphones, men hvad gør du med din gamle mobil, når du opgraderer til en ny model? Halvdelen af danskerne gemmer den gamle mobil væk derhjemme. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wilke har lavet for teleselskabet 3.

”Tallene viser, at mange gemmer deres mobil, men vi ved, at det er de færreste, der tager den i brug igen. Man vænner sig nemlig lynhurtigt til alle fordelene ved en ny model. Netop derfor er der rigtig mange mobiler, der ligger og samler støv, selvom de stadig har en vis værdi. De færreste er således klar over, at de faktisk har guld i skuffen og det synes vi er rigtig ærgerligt,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark.

Derfor tilbyder 3 nu Byt-til-nyt, hvor man kan indlevere sin gamle mobil og få telefonens værdi fratrukket i prisen, når man køber en ny. 3 giver f.eks. 1.500 kr. i afslag, hvis man indbytter en iPhone 5S 16 GB. Og som noget unikt ved 3’s ordning, kan man indlevere sin gamle mobil op til 14 dage efter, at man har købt en ny. Også selvom den gamle telefon har mindre skader.

Næsten ni procent smider guld i skraldespanden

Undersøgelsen fra Wilke viser også, at hver fjerde dansker lader mobilen gå i arv til børn, bedsteforældre eller andre familiemedlemmer. Næsten ni procent smider deres gamle mobil i skraldespanden eller på lossepladsen. Også selvom telefonen stadig virker. Ifølge tal fra Danmarks Statistik, smed danskerne 125.000 ton elektronikaffald på lossepladsen i 2012. Det svarer til, at hver enkelt forbruger kasserede 22,5 kilo elektronik, heriblandt funktionsdygtige mobiltelefoner. Som en del af Byt-til-nyt sørger 3 for, at de indleverede mobiltelefoner og tablets bliver renset og genbrugt, så de får nyt liv. Det sker i samarbejde med en ekstern samarbejdspartner, der er specialist i håndtering af brugt elektronik og certificeret efter internationale kvalitetsstandarder.

Om 3’s Byt-til-nyt

  • Man kan indbytte sin gamle mobil i en af 3's butikker op til 14 dage efter, at man har købt en ny.
  • 3 giver op til 2.250 kr. for den indleverede mobil, selvom den har mindre skader, f.eks. en flækket skærm.
  • 3 tager imod over 500 forskellige modeller, så der er stor sandsynlighed for, at man kan få noget for sin gamle mobil, når man bytter den til en ny.
  • Alle, der har købt en mobil i perioden 1. – 31. oktober, kan indbytte deres gamle mobil eller tablet senest d. 16. november 2015 og stadig få rabat.
  • Læs mere om 3's Byt-til-nyt koncept og se, hvor meget man kan få for sin gamle mobil her

Om undersøgelsen

  • Undersøgelsen er gennemført af analysebureauet Wilke i september 2015 og er gennemført repræsentativt fordelt blandt danskere over 18 år.
  • Der er gennemført i alt 1033 interviews.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS