Test: Kinesermobil i topklasse

Skal du virkelig betale afsindige summer for at få en førsteklasses smartphone? Det mener Huawei ikke. Med P8 har den kinesiske producent forsøgt at skabe en topmobil til overkommelige penge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Topmobilerne fra de store producenter bliver vildere og vildere, men også dyrere og dyrere. iPhone og de konkurrende flagskibsmobiler koster det samme som en god laptop, men er det virkelig nødvendigt at betale så meget for at få fingrene i en mobil af bedste klasse? Vi smed den prisvenlige Huawei P8 på testbordet for at finde svaret.

Kantet aluminiumsmobil
Ligesom mange af konkurrenterne er P8 stilrent designet i aluminium. Med sit simple firkantede look er den ikke helt så raffineret som flagskibene fra HTC, Samsung og Apple, men den ligger godt i hånden, og der er gjort en del for at minimere spildpladsen omkring den 5,2” store skærm. Byggekvaliteten er gennemført og knapperne føles robuste og behagelige at bruge.

Kreativt kamera
Skærmopløsningen er full HD, og billedet står flot og klart, omend kontrasten kunne være bedre. Lyden fra de to højttalere i bunden er abslout også anstændig og fuldt tilstrækkelig til uforpligtende YouTube-kiggeri.

Diskret gemt væk i øverste venstre hjørne af mobilen finder man et 13 MP kamera, der kan filme i full HD, og som byder på en række kreative funktioner. Eksempelvis er det muligt at forlænge lukketiden, så man kan tegne med lyset. Det er næppe funktioner, man vil bruge ofte, men heldigvis tager mobilen generelt ret gode billeder, så du ikke behøver at føle dig snydt, hvis du slet ikke bruger dem.

Huawei P8 er skabt i solid aluminium og har en stor 5,2” skærm i full HD. Huawei P8 er skabt i solid aluminium og har en stor 5,2” skærm i full HD.

Til selfies og videochat er mobilen udstyret med et udmærket 8 MP kamera på fronten.

Tilstrækkelig power  
Huawei har forsynet P8 med deres egen Kirin 930-processor. En ottekernet sag på 2,0 GHz og med 64-bit arkitektur.


Mobilen er et stykke efter de hurtigste konkurrenter, når det kommer til ydelsen. Det er dog på ingen måde en langsom telefon, og spørgsmålet er da efterhånden også, hvor høj hastighed vi egentlig har behov for. Til almindelig brug opleves mobilen hurtig og responsiv, så det er kun, hvis du vil redigere video, spille avancerede spil eller andet, der kræver noget ekstra kraft, at du i praksis vil opleve en forskel på P8 og de stærkeste topmobiler.

Batterilevetiden er ikke imponerende. Meget mere end en dags batteritid kan du ikke forvente af P8, men det er hverken mere eller mindre end konkurrenterne.

Svært at forlange mere
Styresystemet er Android 5.0 tilført Huaweis eget EMUI-brugerflade, der giver en lækker minimalistisk oplevelse og byder på softwaretricks, som muligheden for at kalde på mobilen samt et kombineret interface til telefonopkald, beskeder og kontakter.

Der er ikke meget at sætte en finger på ved Huawei P8 – især ikke prisen taget i betragtning. For en pris der er tæt på det halve af visse konkurrenter, får du en mobil, der i de væsentlige detaljer leverer det, der skal til for at få en førsteklasse smartphone-oplevelse. Måske derfor har den da også netop vundet en EISA-award.

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S