Steelseries Sensei Wireless

Steelseries Sensei Wireless bunder i SteelSeries ambition om at overføre kvaliteterne fra deres kablede Sensei mus til en trådløs gamingmus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en velbygget laser-mus med et umiskendeligt kvalitetsindtryk, overfladen er softtouch, og området, der omgiver scrollhjulet, er udført i metal. Holdbarheden skulle også være garanteret med switches, der er beregnet til at kunne holde til 30 millioner klik. Klik registreres også hurtigt og konsekvent. Musen har en pæn mellemstørrelse, og forskellige greb er mulige for de fleste mennesker.

Musen er ambidextrous, hvilket dækker over, at musen er lige egnet til folk, der bruger højre eller venstre hånd. Udover selve musen medfølger der en bordoplader til musen, der tilsluttes til computeren via et medfølgende USB-kabel.

Opladerens overflade domineres i høj grad af metal, hvilket er med til at opretholde et højt kvalitetsindtryk. Musen lægges til opladning og skal efterfølgende kunne holde til 16 timers brug, hvilket er ret imponerende.

Sensei Wireless har otte indbyggede knapper, og disse kan konfigureres til snart sagt hvad som helst via macroer. Med SteelSeries 3 Engine kan der foretages et væld af indstillinger, herunder diverse energisparende funktioner, fintuning af sensoren og skift af følsomhed fra 50 cpi til 8200 cpi, med mulighed for skift mellem to tilstande via en knap.

Opladeren har indbygget LED-ring, der omkranser musen, her kan batteriniveauet blandt andet angives via farveskift. Man kan også konfigurere indstillinger for musen knyttet til enkelte programmer. Gamesense er dog det helt nye, her forprogrammerer spilproducenterne standardindstillinger til spillet.

Det kan være informationer om health, mana eller hvor meget ammunition man har tilbage. Endnu findes det kun til tre spil, men forvent at flere løbende bliver tilføjet. Man kan anvende musen trådløst, men man kan også flytte USB-kablet fra opladeren til musen, så den fungerer som kablet mus.

Men Sensei Wireless fungerer virkeligt godt i dens tiltænkte rolle, og vi har testet den i forskellige spil og i andre situationer, for det er også en fremragende allround mus. Måske er det undertegnedes reaktionstid, eller mangel på samme, men det var nærmest umuligt at mærke forskel på, om musen var tilsluttet med kabel eller trådløst.

Forskellene er i hvert fald beskedne, det er uden tvivl den bedste trådløse mus, undertegnede er stødt på, specielt til gaming. Den har en pollingrate på 1000 Hz, hvilket er ensbetydende med en responstid på 1 ms. Det skal være med til at eliminere lag i spil. Men den virkelige årsag ligger med garanti i den proprietære 2,4 GHz trådløse teknologi som anvendes. En virkelig god mus, prisen er vel eneste saltkorn i bægeret. 

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland