Ultralet til ”tilbudspris”

Her får du en let og kompakt computer, der yder ligeså godt som dyrere konkurrenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en vægt på blot 1,2 kg og en hurtig processor er Asus et lille bærbart kraftværk og endda en prisoverkommelig løsning. For med en pris på 8000 kroner er den testens billigste med mere end tusind kroner op til den næste. Det alene får os ikke til at uddele udmærkelser, men det gør kombinationen af en ultralet og kompakt computer og en skærm med 3200 x 1800 pixel opløsning plus en ydelse, der næsten matcher de dyrere konkurrenter.

Vores målinger viser, at Asus er den svageste, men den er minimalt langsommere end testens hovedfelt. Kun i forhold til testvinderen Dell eller den heftige Abook vil du kunne mærke afgørende forskel i praksis.

Trods ultraslankt design er der blevet plads til de mest nødvendige tilslutninger – også mini-HDMI. Trods ultraslankt design er der blevet plads til de mest nødvendige tilslutninger – også mini-HDMI.

Trods de beskedne mål byder Asus på et tastatur i fuld størrelse, som er en fornøjelse at skrive på. Det har ikke helt samme lækre feeling og fornemmelse som hos Dell og især Lenovo, men du er aldrig i tvivl om, at du har klikket rigtigt.

Støjfri under pres
Med de kompakte mål og den lave vægt er Asus nem at have med overalt. Den er samtidig bygget i et chassis, som er meget vridningsstabilt. Zenbook’en kan med andre ord tåle at blive hevet op og ned mange gange hver dag. Og tag den gerne med i flyveren, for den har et godt lydkort, hvilket sikrer, at du til tidsfordriv får fornem lyd med dybde og detaljer fra et sæt hovedtelefoner. Lyddelen er da også lavet i samarbejde med blandt andet B&O.

Designet er pænt og underspillet. Kun rammen omkring skærmen er ikke så nydelig. Til gengæld leverer den enorme skærmopløsning en ekstrem detaljering, som er rar, hvis der skal arbejdes med billeder.

Netværket kører meget stabilt via indbyggede antenner og nyeste teknologi, som betyder at computeren er hurtigt på nettet, også når vi skifter mellem mange forskellige netværk. Batteritiden er oplyst til cirka 10 timer, og i praksis kunne vi godt komme op i nærheden af den grænse, selv med netværksdrift på hele tiden.    

Asus-computeren er helt støjfri, også når den presses. Så kombinationen af den lave vægt, gode skærm og forholdsvis lave pris betyder, at vi uden problemer kan kåre denne Zenbook som testens bedste til prisen.

Det er enkelthed og underspillet klasse, der dominerer designet. Det er enkelthed og underspillet klasse, der dominerer designet.

God plads:
Der er god plads foran tasterne.

Skarp:
Skærmen har hele 3200 x 1800 pixel opløsning, så detaljeringen er enorm.

Solid:
Chassiset er vridningsstabilt.

Transportabel:
Vægten på 1,2 kg gør let at have computeren med overalt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S