Stortest: Bærbare pc’er med masser af kubik

Elsker du bare maskiner med store motorer, så se her, hvor vi tester bærbare pc’er i prislaget lige under de 10.000 kroner – seks nyheder, hvor der også er kælet for de detaljer, som har både æstetik og praktisk betydning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare pc’er fås i dag for under 2000 kroner, og du får rigtig god kvalitet, når du kommer op i prislaget 4000-5000 kroner. Alligevel kan der være gode grunde til at kravle lidt længere op ad prisstigen: Dit job kræver måske en særlig kraftfuld maskine, du vil gerne have en computer med lang levetid, du går efter særlig lav vægt i kombination med høj ydelse, du lægger vægt på lækkert design og gennemført finish – eller du er bare vild med motorer, der leverer masser af kubik.

Her er vi kravlet op til prislaget lige under de 10.000 kroner. Det smager af luksus heroppe, og alle bærbare pc’er omkring os lever op til de krav, du kan stille til det ekstraordinære.

Læs også: 7 stærke råd før du køber en kostbar bærbar

Vidt forskellige testdeltagere
Men som testen her viser, er det også et broget udvalg af computere. De er vidt forskellige og opfylder forskellige behov og ønsker.

Fællesnævneren er ud over høj ydelse, god, højopløst skærm og lækker indpakning, og alle maskiner er udstyret med ssd-harddisk. Den er hurtigere end den traditionelle harddisk (faktisk gør den hele maskinen hurtigere), men du betaler også mere pr. gigabyte lagerplads.

Alle computere er mere eller mindre hybrid-agtige og kan omdannes til noget, der ligner en tablet. Kun én producent har sendt en traditionel hjemme-pc med 15,6”-skærm – vores kriterium var kun prislejet. Alle testdeltagere har nyere processortyper – Intels nye M og ellers i5 og i7. Også ram-mængden er næsten alle enige om: 8 GB. Her er der kun to, som afviger. Ikke alle maskiner var installeret med Windows 10 til testen. Men de to Windows 8.1-computere kan selvfølgelig nemt opgraderes, og måske sælges de med det nye styresystem, når dette blad er på gaden.

Sådan bedømmer testholdet
Datatid TechLife giver alle testede produkter en karakter på mellem 1 og 5 stjerner på en række udvalgte punkter. Ved beregningen af ”Samlet vurdering” tillægges karakteren for ”Ydelse” samme vægt som alle andre karakterer tilsammen. ”Testvinder” er testens bedste produkt samlet set. ”Bedste Køb” er det produkt, som giver bedst valuta pr. investeret krone. Nogle produkter får desuden anerkendelsen ”Anbefalet” for særlig høj kvalitet.

Læs testene her:

Lenovo Yoga 3 Pro

Dell XPS13 9343

HP Spectre X360 13-4030no

Asus Zenbook UX305FA-FB003H

Abook 590HD

Microsoft Surface 3 Pro

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse