Stortest: Bærbare pc’er med masser af kubik

Elsker du bare maskiner med store motorer, så se her, hvor vi tester bærbare pc’er i prislaget lige under de 10.000 kroner – seks nyheder, hvor der også er kælet for de detaljer, som har både æstetik og praktisk betydning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare pc’er fås i dag for under 2000 kroner, og du får rigtig god kvalitet, når du kommer op i prislaget 4000-5000 kroner. Alligevel kan der være gode grunde til at kravle lidt længere op ad prisstigen: Dit job kræver måske en særlig kraftfuld maskine, du vil gerne have en computer med lang levetid, du går efter særlig lav vægt i kombination med høj ydelse, du lægger vægt på lækkert design og gennemført finish – eller du er bare vild med motorer, der leverer masser af kubik.

Her er vi kravlet op til prislaget lige under de 10.000 kroner. Det smager af luksus heroppe, og alle bærbare pc’er omkring os lever op til de krav, du kan stille til det ekstraordinære.

Læs også: 7 stærke råd før du køber en kostbar bærbar

Vidt forskellige testdeltagere
Men som testen her viser, er det også et broget udvalg af computere. De er vidt forskellige og opfylder forskellige behov og ønsker.

Fællesnævneren er ud over høj ydelse, god, højopløst skærm og lækker indpakning, og alle maskiner er udstyret med ssd-harddisk. Den er hurtigere end den traditionelle harddisk (faktisk gør den hele maskinen hurtigere), men du betaler også mere pr. gigabyte lagerplads.

Alle computere er mere eller mindre hybrid-agtige og kan omdannes til noget, der ligner en tablet. Kun én producent har sendt en traditionel hjemme-pc med 15,6”-skærm – vores kriterium var kun prislejet. Alle testdeltagere har nyere processortyper – Intels nye M og ellers i5 og i7. Også ram-mængden er næsten alle enige om: 8 GB. Her er der kun to, som afviger. Ikke alle maskiner var installeret med Windows 10 til testen. Men de to Windows 8.1-computere kan selvfølgelig nemt opgraderes, og måske sælges de med det nye styresystem, når dette blad er på gaden.

Sådan bedømmer testholdet
Datatid TechLife giver alle testede produkter en karakter på mellem 1 og 5 stjerner på en række udvalgte punkter. Ved beregningen af ”Samlet vurdering” tillægges karakteren for ”Ydelse” samme vægt som alle andre karakterer tilsammen. ”Testvinder” er testens bedste produkt samlet set. ”Bedste Køb” er det produkt, som giver bedst valuta pr. investeret krone. Nogle produkter får desuden anerkendelsen ”Anbefalet” for særlig høj kvalitet.

Læs testene her:

Lenovo Yoga 3 Pro

Dell XPS13 9343

HP Spectre X360 13-4030no

Asus Zenbook UX305FA-FB003H

Abook 590HD

Microsoft Surface 3 Pro

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S