Test: Huawei P8 Lite

Er det egentlig nødvendigt at spendere over fem tusind kroner for at få en anstændig mobil? Det hurtige svar må være nej, og den kendsgerning står kun endnu mere klart med en P8 Lite i hænderne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det egentlig nødvendigt at spendere over fem tusind kroner for at få en anstændig mobil? Det hurtige svar må være nej, og den kendsgerning står kun endnu mere klart med en P8 Lite i hænderne.

Mobilen er en neddroslet version af topmodellen P8, men det er fornuftige steder, der er skåret, så tabene føles ikke så store. Designet er udført i en nydelig blanding af plast og aluminium, og du får en stor skærm på 5”.

Opløsningen er kun HD, og kigger du nøje, kan du skimte en smule pixelering, men der er godt smæk på farverne, og betragtningsvinklerne er fine.

Ydelsen er på det jævne, men mobilen klarer alt det basale uden problemer. Forvent blot ikke at bruge den til krævende spil og medieopgaver.

Kameraet er der, hvor der for alvor er sat ind. Du får 13 MP foto samt video i full HD, krydret med en række kreative funktioner som smilgenkendelse, time lapse og ansigtsforskønnelse til perfekte selfies. Om man så kan bruge dem til noget, må komme an på den enkelte, men de fungerer fint.

Styresystemet er Android 5.0, tilpasset med Huaweis eget Emotion UI brugerflade, som har et lækkert minimalistisk look og i sin opbygning minder ikke så lidt om iOS.

Således er der virkelig noget kvalitet at hente for dem, der har et budget på et par tusind at bruge på en smartphone.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S