Test: Huawei P8 Lite

Er det egentlig nødvendigt at spendere over fem tusind kroner for at få en anstændig mobil? Det hurtige svar må være nej, og den kendsgerning står kun endnu mere klart med en P8 Lite i hænderne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det egentlig nødvendigt at spendere over fem tusind kroner for at få en anstændig mobil? Det hurtige svar må være nej, og den kendsgerning står kun endnu mere klart med en P8 Lite i hænderne.

Mobilen er en neddroslet version af topmodellen P8, men det er fornuftige steder, der er skåret, så tabene føles ikke så store. Designet er udført i en nydelig blanding af plast og aluminium, og du får en stor skærm på 5”.

Opløsningen er kun HD, og kigger du nøje, kan du skimte en smule pixelering, men der er godt smæk på farverne, og betragtningsvinklerne er fine.

Ydelsen er på det jævne, men mobilen klarer alt det basale uden problemer. Forvent blot ikke at bruge den til krævende spil og medieopgaver.

Kameraet er der, hvor der for alvor er sat ind. Du får 13 MP foto samt video i full HD, krydret med en række kreative funktioner som smilgenkendelse, time lapse og ansigtsforskønnelse til perfekte selfies. Om man så kan bruge dem til noget, må komme an på den enkelte, men de fungerer fint.

Styresystemet er Android 5.0, tilpasset med Huaweis eget Emotion UI brugerflade, som har et lækkert minimalistisk look og i sin opbygning minder ikke så lidt om iOS.

Således er der virkelig noget kvalitet at hente for dem, der har et budget på et par tusind at bruge på en smartphone.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank