Test: Meget for pengene

Kombinationen af lav pris, god ydelse og brugbare features gør denne Samsung Galaxy Tab A til kategoriens Bedste Køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den høje ydelse og de smarte funktioner gør Galaxy Tab A til testens Bedste Køb i prisklassen op til 3000 kroner. For i den testede variant er tablettens pris helt ned omkring de 2000 kroner.

Ønsker du mere hukommelse end 16 GB og mobilt netværk, kommer du til at slippe en tusindkroneseddel mere. Hukommelsen kan dog forøges med et ekstra hukommelseskort, ligesom du i to år får 100 GB lagerplads med i prisen.

Til hjemmebrug med Wi-Fi-forbindelse er Galaxy Tab A noget af et hit. Den store skærm har høj lysstyrke og kun få reflekser. Så betyder det mindre, at opløsningen ikke er full HD.

Vi noterer også funktioner, som at skærmens lys tilpasser sig omgivelserne hurtigt. Det er en feature de fleste har, men Samsungs Android-tablet gør det godt og tilpas både udendørs i sollys og i komplet mørke. En feature som Kids Mode, hvor farverne får ekstra meget power plus mulighed for at kunne se og begrænse, hvor længe barnet bruger skærmen, vil mange forældre sætte pris på.

Samsung Galaxy Tab A Kun få knapper bryder rammen omkring den gode skærm. Fås i en sort og en hvid variant.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS