Test: Meget for pengene

Kombinationen af lav pris, god ydelse og brugbare features gør denne Samsung Galaxy Tab A til kategoriens Bedste Køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den høje ydelse og de smarte funktioner gør Galaxy Tab A til testens Bedste Køb i prisklassen op til 3000 kroner. For i den testede variant er tablettens pris helt ned omkring de 2000 kroner.

Ønsker du mere hukommelse end 16 GB og mobilt netværk, kommer du til at slippe en tusindkroneseddel mere. Hukommelsen kan dog forøges med et ekstra hukommelseskort, ligesom du i to år får 100 GB lagerplads med i prisen.

Til hjemmebrug med Wi-Fi-forbindelse er Galaxy Tab A noget af et hit. Den store skærm har høj lysstyrke og kun få reflekser. Så betyder det mindre, at opløsningen ikke er full HD.

Vi noterer også funktioner, som at skærmens lys tilpasser sig omgivelserne hurtigt. Det er en feature de fleste har, men Samsungs Android-tablet gør det godt og tilpas både udendørs i sollys og i komplet mørke. En feature som Kids Mode, hvor farverne får ekstra meget power plus mulighed for at kunne se og begrænse, hvor længe barnet bruger skærmen, vil mange forældre sætte pris på.

Samsung Galaxy Tab A Kun få knapper bryder rammen omkring den gode skærm. Fås i en sort og en hvid variant.

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S