Test: Meget for pengene

Kombinationen af lav pris, god ydelse og brugbare features gør denne Samsung Galaxy Tab A til kategoriens Bedste Køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den høje ydelse og de smarte funktioner gør Galaxy Tab A til testens Bedste Køb i prisklassen op til 3000 kroner. For i den testede variant er tablettens pris helt ned omkring de 2000 kroner.

Ønsker du mere hukommelse end 16 GB og mobilt netværk, kommer du til at slippe en tusindkroneseddel mere. Hukommelsen kan dog forøges med et ekstra hukommelseskort, ligesom du i to år får 100 GB lagerplads med i prisen.

Til hjemmebrug med Wi-Fi-forbindelse er Galaxy Tab A noget af et hit. Den store skærm har høj lysstyrke og kun få reflekser. Så betyder det mindre, at opløsningen ikke er full HD.

Vi noterer også funktioner, som at skærmens lys tilpasser sig omgivelserne hurtigt. Det er en feature de fleste har, men Samsungs Android-tablet gør det godt og tilpas både udendørs i sollys og i komplet mørke. En feature som Kids Mode, hvor farverne får ekstra meget power plus mulighed for at kunne se og begrænse, hvor længe barnet bruger skærmen, vil mange forældre sætte pris på.

Samsung Galaxy Tab A Kun få knapper bryder rammen omkring den gode skærm. Fås i en sort og en hvid variant.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune