Test: Underholdning i miniformat

Høj skærmopløsning og god lyd gør den lille Asus til en underholdningsmaskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den 8” store skærm har full HD-opløsning, der er DTS surroundlyd-dekoder, og så er tabletten ret lækker at skue. Zenpad S imponerer dog især, når du underholder dig med spil eller film. Selv om skærmens størrelse ikke imponerer, er skærmens kvaliteter så gode, at den beskedne plads ikke er noget problem i praksis. Billedet står glansfuldt, og selv tekster i film er lette at læse.

Til dagligt brug – apps og lignende – skiller Asus’en sig ikke ud. Den er kvik, når applikationerne kører, men sjovt nok føles den lidt træg, når der skrives på det virtuelle tastatur. Vi gætter på, at en softwareopdatering kan råde bod på dette. For ved alt andet reagerer tabletten ret kvikt.

Zenpad S er på mange måder en imponerende tablet til en rigtig god pris, og er du i markedet efter en maskine til underholdning, uden at hardwaren må fylde for meget, skal du kraftigt overveje denne Asus, som tilmed er til at betale.

Asus Zenpad S 8.0 Tabletten er ikke større, end at det er praktisk muligt at bruge den som foto- og videokamera.


Masser af hukommelse
Du får hele 64 GB hukommelse, hvilket betyder, at du let kan lagre de film eller billeder, du napper med det udmærkede, indbyggede kamera. Vægten er lav, og tabletten ligger bare godt i hånden.

Den beskedne størrelse betyder også, at du i praksis kan bruge tabletten til at filme og tage foto med. Det er ellers en lidt bøvlet affære, når du bruger en tablet med den lidt større 10”-skærm. Det er både upraktisk og ser ærlig talt også lidt dumt ud.

Zenpad S er en tablet, som du gerne tager med på pendlerturen, eller hvis du skal ud på en længere, kedsommelig flyvetur. Den kompakte form kombineret med den gode skærm sikrer, at du altid har mulighed for at underholde dig selv med en film eller et hurtigt spil. Den store hukommelse gør det muligt at have rigeligt med underholdning med.
Så alt i alt er vi ret begejstrede for Zenpad S, der står som vinderen i kategorien op til 3000 kroner.

Let og lille
Blot 299 gram vejer denne tablet, som kan ligge i en stor inderlomme.

God lyd
De indbyggede stereohøjttalere kan skabe surroundeffekt.

Egnet til film
Full HD-opløsning giver et finkornet filmbillede på 8”-skærmen.

Asus Zenpad S 8.0 En forholdsvis tynd ramme omkring 8”-skærmen gør tabletten virkelig kompakt.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune