Mærke og design er ikke vigtigst, når vi vælger smartphone

Sony Mobile har spurgt danskerne, hvad der er vigtigst, når de skal vælge en ny smartphone. Måske lidt overraskende er det hverken mærke eller design, der står øverst på listen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Umiddelbart ville man nok tro, at enten mærke eller design ville være den vigtigste faktor, når det ellers så brand- og designelskende danske folk skal vælge ny smartphone. Det er det bare ikke. Ifølge en ny undersøgelse foretaget af Sony Mobile i Danmark, er det derimod noget så elementært som batteriets levetid.

En mobil skal være – mobil

Den tid, hvor en telefon kun var noget vi talte i, er endegyldigt forbi. I dag er smartphonen ikke blot omdrejningspunktet for vores forbindelse til verden omkring os, men for rigtige mange af de ting vi foretager os i dagligdagen.

For eksempel viser undersøgelsen, at udover opkald og sms’er, som topper listen, bruger de fleste danskere deres smartphone til foto- og videooptagelser (94 pct.), vejrudsigter (89 pct.), kort og GPS-navigation (85 pct.), nyheder (82 pct.) e-mails (80 pct.), sociale medier (71 pct.) og pengetransaktioner (70 pct.). Længere nede på listen, hvor aktiviteterne bliver mere interessebestemt, kommer streaming af film og musik, spil, e-bøger, dating, træning, kost og sundhed.

Vi bruger den således flittigt og til rigtig mange forskellige ting. Det stiller store krav til både hastighed, hukommelse og – ikke mindst – batteriets levetid.

”Selvom resultatet af vores undersøgelse nok virker en smule overraskende, giver danskernes valg af batterilevetiden ganske god mening. For de fleste af os er smartphonen blevet et uundværligt redskab i hverdagen. Ikke blot vores kommunikation med omverdenen, men også mange af vores daglige gøremål og opgaver kræver, at vi har adgang til vores mobiltelefon – og at den rent faktisk fungerer mobilt. Det er derfor helt essentielt, at vi ikke hele tiden risikerer at løbe tør for strøm og dermed bliver afhængige af at være i nærheden af et strømstik og en oplader. For så tjener telefonen jo ikke sit formål. Vi ved, hvor vigtigt det er for brugerne og har derfor rettet et stærkt fokus på netop batterilevetiden i udviklingen af vores mobilprodukter”, siger Morten Johansen, marketingchef hos Sony Mobile i Danmark.

Prisen er også vigtig

Hvor hverken mærke eller design tilsyneladende er af afgørende betydning for danskerne, spiller prisen dog også – og måske knap så overraskende – en væsentlig rolle, når det kommer til vores valg af ny smartphone. Således angiver 30 pct.af de adspurgte netop prisen som den vigtigste faktor og lukker den dermed ind på en klar andenplads.

Smartphone krav Sådan ser danskernes prioriteter ud, når der skal vælges smartphone.
Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job