Test: Windows på budget

Windows som styresystem er ikke nogen dårlig idé, og Lumia 640 har andre kvaliteter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-styresystemet giver god mening på en smartphone. Se bare, hvor godt interaktionen Apple har haft mellem iPhones iOS og OS på Mac-computerne. De samme muligheder tilbyder Windows-miljøet. Her har problemet blot været, at du ikke kan få så mange apps, som du kan få til iOS og Android, og mange gode apps kommer stadig ikke til Windows-mobilerne.

Situationen er dog noget i bedring, og hvis du alligevel ikke har så meget brug for de manglende app-muligheder, så er Windows genialt, da du næsten kan bruge de samme applikationer som på din computer, overføre mellem disse enheder og i det hele taget have et lettere ”liv” mellem dine måske to mest brugte enheder.

Isoleret set er Lumia 640 en fin smartphone. Vi noterer, at Windows-fliserne på hovedskærmen fungerer fint, og at hastigheden generelt opleves som rigtig god. Skærmen reagerer kvikt, ligesom applikationer åbnes hurtigt. Der, hvor Lumia 640 halter, er på hukommelsen, blot 8 GB. Og så har kameraet rystende lav opløsning. Det kan gå an til en selfie, men du kan ikke bruge mobilen som kamera-alternativ på ferien. Desuden føles telefonen billig og plastikagtig i hånden.

Kan du leve med disse begrænsninger og med det ret sparsomme app-udvalg, kan vi sagtens anbefale dig at prøve denne Lumia 640, da den samtidig er til at finde til en virkelig skarp pris. Windows-systemet fungerer nemlig rigtig godt.

Windows på en smartphone er smart. Denne meget billige model fås i flere farvevarianter. Windows på en smartphone er smart. Denne meget billige model fås i flere farvevarianter.
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos