Test: Windows på budget

Windows som styresystem er ikke nogen dårlig idé, og Lumia 640 har andre kvaliteter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-styresystemet giver god mening på en smartphone. Se bare, hvor godt interaktionen Apple har haft mellem iPhones iOS og OS på Mac-computerne. De samme muligheder tilbyder Windows-miljøet. Her har problemet blot været, at du ikke kan få så mange apps, som du kan få til iOS og Android, og mange gode apps kommer stadig ikke til Windows-mobilerne.

Situationen er dog noget i bedring, og hvis du alligevel ikke har så meget brug for de manglende app-muligheder, så er Windows genialt, da du næsten kan bruge de samme applikationer som på din computer, overføre mellem disse enheder og i det hele taget have et lettere ”liv” mellem dine måske to mest brugte enheder.

Isoleret set er Lumia 640 en fin smartphone. Vi noterer, at Windows-fliserne på hovedskærmen fungerer fint, og at hastigheden generelt opleves som rigtig god. Skærmen reagerer kvikt, ligesom applikationer åbnes hurtigt. Der, hvor Lumia 640 halter, er på hukommelsen, blot 8 GB. Og så har kameraet rystende lav opløsning. Det kan gå an til en selfie, men du kan ikke bruge mobilen som kamera-alternativ på ferien. Desuden føles telefonen billig og plastikagtig i hånden.

Kan du leve med disse begrænsninger og med det ret sparsomme app-udvalg, kan vi sagtens anbefale dig at prøve denne Lumia 640, da den samtidig er til at finde til en virkelig skarp pris. Windows-systemet fungerer nemlig rigtig godt.

Windows på en smartphone er smart. Denne meget billige model fås i flere farvevarianter. Windows på en smartphone er smart. Denne meget billige model fås i flere farvevarianter.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job