Stationær PC med projektor

Lenovo ideacentre 610S er gearet til underholdning og kan forsynes med projektor, der kan skyde dine film og spil op i 100 tommer på væggen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo har gjort sig bemærket med tablets, der har indbygget projektor, og nu udvider producenten konceptet til også at gælde stationære PC'er. Til den nye ideacentre 610S fås således forsynet en specialdesignet projektor som tilbehør. Den gør det muligt at blæse film, spil, billeder og hvad du end ellers kan tænke dig op på væggen i megaformat.    

ideacentre 610S er en lille 2.2-liters desktop, skabt til at stå i stuen uden at ødelægge indretningen. Med en 6. generations Intel Core i7 processor, op til 16GB DDR4 ram samt et NVIDIA GTX 750Ti grafikkort med 2GB GDDR5 burde der dog være rigeligt med kræfter til 4K-video og andet krævende indhold. Den indbyggede harddisk rummer 2TB.

Lenovo ideacentre 610S er netop blevet fremvist på CES-messen i Las Vegas. Hvornår den kommer i de danske butikker er der endnu ingen meldinger om. Der er heller ikke nogen eksakt dansk pris men I USA må man slippe 849 dollars for den, og det kan tyde på at vi skal op omkring de 7-8.000 kroner i Danmark. Dertil skal du betale for projektoren oveni.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job