Test: Dansk smartphone er på rette spor

Den danske ID1 viser lovende takter, men der er langt igen, før den kan hamle op med populære mobiler fra Apple og Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det vakte stort påstyr da ID2ME i sidste uge præsenterede ID1. Her er nemlig tale om noget så sjældent som en dansk smartphone.

ID2ME, som har knoklet en sej kamp for at få mobilen på markedet, vil ikke bare efterligne konkurrenterne. Det danske firma har en helt ny tilgang til måden du skal betjene din smartphone.

Simpel brugermenu

Den nye mobil har en specialudviklet brugermenu, som ikke ligner den vi kender fra iPhone eller fra andre af de populære smartphones på markedet. Tanken er, at det skal være simpelt at styre mobilen, og at du skal have hurtig adgang til dine apps. 

Man lærer da også lynhurtigt at bruge det. Ligeså hurtigt opdager man dog, at der mangler en del arbejde i detaljerne. Hvorfor er det ikke muligt at trykke direkte på ikonerne? Så ville det være nemmere at navigere, når mobilen ligger på bordet, og det ville samtidig gøre det langt hurtigere at tilføje nye apps til cirklerne. Det virker indlysende at klikke direkte på de tomme pladser, som endda er forsynet med et "+". I stedet må du grave de apps du vil tilføje frem bagerst i menusystemet. Hver gang du har hentet en ny app skal dette gøres. Det havde været oplagt med en cirkel for "nye apps", hvor dem du henter er tilgængelige med det samme.

Måden man organiserer sine apps trænger ligeledes til en opstramning. Vil du ind og tilføje apps eller ændre på rækkefølgen i en cirkel, sker det via en vertikal liste, der tilsyneladende er organiseret mere eller mindre tilfældigt - placerer du en app under en anden, kommer den ikke nødvendigvis til figurerer sådan i cirklen. Du må holde et vågent øje på den lille illustration ud for hver placering, for at se hvor den ender. Det er alt andet end intuitivt, og gør at det kan blive et sejt arbejde at organisere sine cirkler.

Dette er ting der vil kunne rettes i en software-opdatering, men det undrer, at ID2ME ikke har taget hånd om sagerne, inden mobilen blev sendt på markedet.   

Selvom betjeningen foregår på anden vis end vi er vant til, er mobilen baseret på det velkendte Android-system fra Google - det samme som sidder i langt de fleste mobiler i dag. Du har dermed adgang til alle de funktioner du forventer af en smartphone og mulighed for at hente et væld af apps. Med blandt andet NFC og dual-sim er udvalget af features er upåklageligt, prisen taget i betragtning. 16 GB er dog ikke voldsomt meget lagerplads, men det kan udvides med SD-kort.

Skærmen skuffer

Der er tale om en relativt slank og let smartphone. Den er rar at holde på og føles rimelig solid. Man får to covers med til den - et sort i plast og et rødt i metal.

Med sine 5 tommer er skærmen hvad der kan kaldes standardstørrelse. Billedet er skarpt, men lysstyrken er ringe, og farverne står svagt i forhold til mange af konkurrenterne. Reaktionen på dine berøringer er samtidig sløv og upræcis, hvilket spænder ben for brugeroplevelsen på afgørende vis. Når skærmen ikke reagerer pålideligt på dine berøringer, får du aldrig en helt igennem intuitiv fornemmelse for betjeningen.  

Fart over feltet

Man overraskes over, hvor hurtig ID1 er. Apps åbnes på et splitsekund, og man stryger igennem hjemmesider. Mobilen kan dog blive varm, når man kører spil og video.

Batteriet holder en dags tid på en opladning. Ikke imponerende, men nogenlunde hvad man kan forvente.

Der er 13 MP kamera på bagsiden og 5 MP »selfie«-kamera på fronten. Begge skuffer dog en del. Du kan få brugbare billeder i dagslys, men så snart lysforholdene begynder at blive bare lidt besværlige, er støjen markant.

Du kan læse mere om hvordan ID1 klarer sig i detaljerne i Alt om DATA 04.

En Ny måde at betjene mobilen

Den supersimple brugermenu, som ID2ME selv har udviklet til mobilen, gør det muligt at nå alle dine apps med en enkelt berøring. Menuen er bygget op omkring cirkler, hvor du organiserer dine apps. Glid til siden og du skifter til en ny cirkel. Glid op eller ned og du vælger en app i den pågældende cirkel. Du kan selv give cirklerne et navn og et ikon, der passer til typen af apps. Mobilen er fra start forsynet med cirkler i kategorier som Social, Medier, Favoritter m.fl., hvor en række af de mest populære apps på forhånd er installeret.

ID2ME. Brugermenuen på ID1 er bygget op omkring cirkler med apps.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S